Anasayfa > Ekonomi, Slayt Haber > Erzurum’da Altın Satan Banka Yandı

04.09.2012 Sal, 1:20

Reklam

Bankalara altın satışı yetkisinin verilmesine Erzurum’daki kuyumcu esnafı da tepki gösterdi. ‘Satma altını, kullanayım kartını’ sloganıyla harekete geçecek olan kuyumcular, kredi kartlarını bankalara geri vermeye hazırlanıyor.

 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bankaların, altın alım satımına imkân veren taslağına Erzurum’daki kuyumcu esnafından tepki geldi. Boykot hazırlığında olan kuyumcu esnafı altın alım satımı yapan bankalara ait kredi kartlarını iade etmeye hazırlanıyor. Bankaların altın satmasının son derece yanlış bir uygulama olduğunu söyleyen Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve aynı zamanda Kuyumcular Odası Başkanı Rasim Fırat, konuyla ilgili olarak BDDK’ya itiraz ettiklerini bildirdi.

 

 
Yaklaşık 4 ay önce Ankara’da Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Başkanlığında yapılan ve Merkez Bankası Başkanı ile bankaların genel müdürlerinin katıldığı toplantıda konunun gündeme geldiğini anımsatan Başkan Fırat, bazı bankaların da uygulamadan rahatsızlık duyduğunu ifade etti. Altın hesabı uygulamasının bankalarda daha öncede olduğuna dikkat çeken Başkan Fırat, “Vatandaş TL ödeyip altın hesabı açtırıyor ve bankalarda altın birikimi sağlıyordu. Ancak bunlar daha ileri gitti ve ATM’lerinden çeyrek altın, yarım altın ata lirası gibi darphanenin basmış ve piyasaya sürmüş olduğu altınları satmaya başladılar. Bu durum kuyumcu esnafını son derece üzmekte ve yıpratmaktadır” dedi.

 

 
Türkiye’de bu işten ekmek yiyen binlerce kuyumcu esnafı olduğunu vurgulayan ESOB Başkanı Fırat, şunları söyledi. “Bankalar kendi işleriyle uğraşsın ve para alışverişi yapsınlar. Altın işini de lütfen kuyumcu esnafına, sanatkâra bıraksınlar. Binlerce insanın ekmeğiyle oynamak doğru değil. Bankalar ülkedeki tüm kuyumcu esnafını karşılarına alıyorlar. Erzurum’da odamıza üye olan 500’e yakın kuyumcu esnafımızın ceplerinde bulunan kredi kartlarını bankalara iade etmeyi düşünüyoruz. Çünkü bu çok yanlış bir uygulama. Bununla ilgili olarak Erzurum Kuyumcular Odası olarak geçtiğimiz hafta BDDK’ya itiraz yazımızı gönderdik. Sadece Erzurum değil tüm oda ve derneklerin bu uygulamaya itiraz etmesi lazım.”

 

 
“HALK İLGİ GÖSTERMEYECEKTİR”
“Bankalar her ne kadar altın satışını yapmak isteseler de halkımızdan çok fazla rağbet göreceklerini zannetmiyorum. Çünkü bankalar resmi fiyat uygulayacaklar, hem alışta hem satışta vergi alacaklar veya geriye satışta vergi kesecekler. Dolayısıyla aradaki vatandaşın kaybı bankalarda çok daha fazla olacaktır. Hâlbuki kuyumcu esnafında vatandaşın pazarlık etme imkânı vardı. Dolayısıyla vatandaşın bu alışverişlerinde bankalardan ziyade kuyumcuları tercih edeceği inancındayız. Bu işte bankaların pek başarılı olacaklarına inanmıyorum.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.