Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Öne Çıkan Haberler > Erzurum’da bir kilise daha

29.07.2012 Paz, 2:55

Erzurum’da bir kilise daha

Reklam

Erzurum’un Aziziye İlçesi’nde kentsel dönüşüm çalışması sırasında ortaya çıkarılan Gez köy kilisesinin ahır olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Tarihi kilisenin defineceler tarafından da büyük tahribata uğratıldığı belirendi.

 
Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından görmemezlikten gelinen kilisenin içler acısı durumu vatandaşların tepkisine neden oluyor.

 
GEZ KÖYÜ KİLİSESİ;
Erzurum’un Aziziye ilçesinde Gezköyü diye adlandırılan mahallede yer alıyor. Ermeniler tarafından yapılmıştır. Kesin tarihi bilinmeyen eser mimari özelliklerine göre 17. yüz yılla tarihlendirilebilir. Dikdörtgen planlı bir yapıda, siyah taşlarla, 6x15x8 metre ebatlarında inşa edilmiştir. Yapının sağında 3, solunda 3, önünde 2 adet pencere bulunmaktadır. Kilisenin tek kapısı olup günümüzde kapısı sökülmüş(Çalınmış) beyaz kesme taşlarla kapatılmış, kapatılan kapının yanında daha küçük bir kapı açılmıştır. Kilisenin tavanında herhangi simge ve resim bulunmamaktadır. Yapının içerisinde fresk süslemelere yer verilmiştir. İç kısımda tavanı tutan 4 adet sütun bulunmaktadır. İki de odası mevcut.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.