Anasayfa > Kültür-Sanat, Slayt Haber > Erzurum’da bir tarih yok oluyor

31.07.2012 Sal, 12:01

Erzurum’da bir tarih yok oluyor

Reklam

Erzurum’un Şenkaya ilçesine bağlı Evbakan (Somon) köyünde bulunan ve Kültür Bakanlığı kayıtlarında da yer alan tarihi kale ve kilisenin bakımı ve yolunun yapılması talebinde bulunuldu.

 
Köy muhtarı Gürbüz Vural, birkaç kez yapmış olduğu girişimin sonuçsuz kaldığını belirtti. 10. yüzyıla ait dünyada eşine az rastlanır bir Gürcü Kaya Kilisesi olan Evbakan köyündeki kilisenin çıkış yolunun tamamen yok olduğunu, gelen turistlerin çıkmakta hayli zorlandıklarını dile getiren Vural, bir an önce kilisenin yolu ve restorasyonunun yapılmasını istedi.

 
Gürcü mimarisinin günümüze kadar ulaşan az sayıdaki duvar resimli kiliselerinden birisini oluşturan Evbakan köyündeki kilise önemli bir tarih ve kültürel yapı olarak biliniyor.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Nuran Saygın

Yakınçağ Tarihçisi Cengiz ATİLA, hastanede ziyaret edildi…

DOSTLAR, UZAKTIR IRAKTIR DEMEDİLER, GELDİLER; DOSTLUĞUN SOMUTUNU SERGİLEDİLER

Iskandinavya-Stockholm’den gelen ilk grup, Istanbul’da fazla oyalanmadan Marmara’ya-Körfez’e geçti; ETOS ekibi, Kocaeli hastanesi’ndeydi. Kars’lı ünlü yazar ve yaşayan filozoflardan Cengiz ATİLA’ya ilaç gibi bir sürpriz yapılarak kendisi yoğun bakım ünitesindeki odasında ziyaret edildi. Cengiz ATİLA’nın yaşamsal tehlikeyi, bu denli kısa sürede atlatmış olması sevinç yarattı. Stockholm’den gelen ikinci grup ise perşembe günü Kocaeli’de olacak. Röportajlar ve sanat kültür incelemeleri en kısa zaman içerisinde tamamlanarak Uluslararası radyo TV kanallarından aktarılacaktır. Metinler orijinalde ingilizce olarak hazırlandıktan sonra öteki dillere çevrilmektedir ve merkez stüdyolar İsveç’tedir; Istanbul’da dayanışmacı gazeteciler ve yayıncılar var; ancak, çeviriler zaman alıyor; yine de çalışmalar en kısa zamanda kamuoyuna sunulmaktadır. Anılarda Belgelerde ve Belleklerde Sarıkamış, yakında metin olarak bu sayfalardan da sunulacaktır. Öncelikli dilek, önce sağlık; elbette!

Reported by TV Internet International cultural subject Press news gönüllüleri on September 12 11:48:08 UTC 2012

12.09.2012, 20:18