Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Öne Çıkan Haberler > Erzurum’da doktor eylemi

28.03.2013 Per, 13:57

Reklam

Oltu Devlet Hastanesi Acil Polikliniğinde önceki gün meydana gelen olayda, bir hasta yakını tarafından görevli hekime hem fiziksel hem de sözlü olarak şiddet uygulandı. Hastane Acil Servisi hekimlerinden Acil Dr. Mehmet Çağrı Gacır’a bir hasta yakını tarafından uygulanan sözlü ve fiziksel şiddet sonrası hastane çalışanları olayı protesto etti.

 
Konu ile ilgili hastanede “Beyaz Kod Uygulaması” başlatıldı. Edinilen bilgiye göre; olayla ilgili Sağlık Bakanlığı’na gerekli bildiriminde yapıldığı öğrenildi.
Bu arada yaşanan üzücü olayla ilgili Türk Sağlık Sen ve Sağlık Sen Oltu Temsilcileri ortaklaşa bir basın açıklaması yaptı. Acil Servis önünde yapılan basın açıklaması sırasında hastane çalışanları da hazır bulundu.
Türk Sağlık Sen Oltu Temsilcisi Metehan Kaya ve Sağlık Sen Oltu Temsilcisi Muammer Zengin tarafından ortaklaşa yapılan basın açıklamasıyla yaşanan üzücü olay kınandı.

 

 
Açıklamada; “Bu konunun takipçisi olacağız. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen sağlıkta dönüşüm projesi ile hasta hakları sonuna kadar uygulanırken, bu uygulamadan sağlık çalışanlarının da yararlanmasını istiyoruz. Gerekirse, bu tür olaylara karışan hastalar ve yakınları polis nezaretinde muayene olsunlar. Hatta karakollarda muayene ettirilsinler.” dendi.
Oldukça sert bir açıklama yapan Sendika temsilcilerine hastane çalışanları da beyaz önlüklerini çıkararak destek verdi.
Sendikalar adına basın açıklamasında bulunan Metehan Kaya, “Toplumda şiddetin akıl almaz boyutlara ulaştığını belirtiyoruz. Daha iyi sağlık hizmeti vermek adına zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin hizmet veren, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti asla kabul etmeyeceğimizi ifade etmek için buradayız.” Dedi.

 

 
Kaya açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bizler sendikacı olarak her an ölümle burun buruna gelen, hayat kurtarma mücadelesi verirken şiddete maruz kalarak bir yandan hayatlarını kaybetme riski ile görev yapan tüm sağlık çalışanları adına son derece endişeliyiz. Bundan sonra yaşanacak bu olayların önüne geçilmesi için önlem ve uygulamalar acil olarak hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. “Toplumsal şiddetin yansıması olarak Sağlık alanında ortaya çıkan bu tür menfur olaylar için gerekli yasal düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir. Sağlık Bakanlığından İsteğimiz ‘’Hasta Hakları kadar personel haklarının da korunmasıdır”
Oltu Devlet Hastanesinde son bir haftada meydana gelen 3 olaydan sonuncusu olan Acil hekimlerimizden Dr. Mehmet Çağrı Gacır’a haksız yere yapılan saldırı sağlıkçılarda sabır bırakmamıştır. Yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, tüm sağlık camiası adına Şiddet mağdurlarımıza geçmiş olsun diyoruz.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.