Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Erzurum’da kitap haftası

25.03.2013 Pts, 15:46

Erzurum’da kitap haftası

Reklam

ERSİN ÖZTÜRK
ERZURUM (İHA) –

 

Her yıl Mart ayı içerisinde kutlanan Kütüphaneler Haftası Erzurum’da bugün yapılan Çifte Minareli Medrese önünden başlayan yürüyüşle start aldı.
Katılımcılar arasında Erzurum Vali Yardımcısı Özgür Aslan, Erzurum Kültür ve Tarım İl Müdürü Fikret Öztürk, Erzurum Özel İdare Genel Sekreteri Ednan Yazıcı, Erzurum Kütüphane Müdür Vekili Mithat Kotan ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

 

 
Çifte Minareli Medrese önünden başlayan yürüyüşle start alan program Yakutiye Medresesi önünde yapılan toplu kitap okuma ile devam etti.
Kültür Turizm İl Müdürü Fikret Öztürk, “Kütüphane Haftasının 49. yıl dönümü dolayısıyla yapılan bu organizasyonlar bizleri çok mutlu etti. Kütüphane Haftası nedeniyle yapılacak olan etkinlikler bir hafta boyunca devam edecek. Kitapların olmadığı bir dünya düşünülemez. Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplar kütüphanelerde korunur ve araştırmacıların, öğrencilerin, tüm insanların hizmetine sunulur. Kuşkusuz çoğu kişinin kendi evinde kitaplığı vardır ama buradan sadece kendisi ve yakınları, tanıdıkları yararlanabilir. Oysa kütüphanelerden çok geniş kitlelerin yararlanma olanağı vardır. Üstelik böyle bir özel kitaplığa sahip olan kimsenin de kütüphanelere gereksinimi vardır. Çünkü özel bir kitaplık asla kütüphanelerin zenginliğine erişemez. Günümüzde uygarlık çok gelişmiştir. Radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi iletişim ve bilgilenme araçları çok gelişmiştir. Ne kadar gelişse, yaygınlaşsa da bunların hiçbirisi kitabın yerini tutamaz. Zaten dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kitaba, kütüphaneye olan ilginin azalmaması, hatta artması bunun kanıtıdır. Bu gerçeğin bilincindeki Türk Kütüphaneciler Derneği’nin girişimleriyle 1964’ten bu yana Mart ayının son pazartesi başlayan haftası “Kütüphaneler Haftası “olarak değerlendirilmektedir. Hafta boyunca okullarda, görsel ve yazılı basında kütüphanelerin önemi anlatılır. Bu konuya halkın dikkati çekilir. Kütüphaneler hakkında bilgi verilir. Haftanın amacı öğrencilerde okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmek, kitap sevgisini artırmak, öğrencilerin kitaplardan daha çok yararlanmalarını sağlamaktır.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.