Anasayfa > Bilim Teknoloji, Slayt Haber > Erzurum’da kuş konferansı

19.10.2012 Cum, 17:38

Reklam

“Kuş Gözlemciliği ve Kuş Koruma” ana teması ile 19-21 Ekim tarihlerinde Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen kuş gözlemcilerinin katılımıyla Erzurum’da başladı.

 
Erzurum ovası ve Aşkale ilçelerinde düzenlenecek konferansın açılış töreni Erzurum Sanayi ve Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

 
Konferansın açılış konuşmasını yapan Erzurum Turizm Elçileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Topdaş, Türkiye’nin doğusunda, zor bir coğrafyada düzenlenen etkinliğin heyecan verici olduğunu söyledi. Doğası ve zengin canlı çeşitliliği ile Erzurum’un doğa tutkunları açısından önemli bir merkez olabileceğine işaret eden Topdaş, Kuş Konferansı’nın bu doğrultuda atılmış önemli bir adım olacağını ifade etti.

 
Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz da, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Doğal dengesi her geçen gün biraz daha bozulan ve her şeyin hızla yok olmaya başladığı günümüzde tam da bu nedenle bugün dünyada ne yazık ki her sekiz kuş türünden birinin nesli tehlike altında bulunuyor. Bunu yapılan sistematik izleme çalışmaları sonucunda elde edilen veriler ortaya koyuyor. Ancak şurası kesin ki bu alanda daha çok kuş gözlemcisine ve bu gözlemler doğrultusunda elde edilen verilerden yola çıkarak daha etkin ve kapsamlı kuş koruma çalışmalarına ihtiyaç var. Çünkü bu güzel ve etkileyici canlıları doğada izlemenin ötesinde kuşları korumak aynı zamanda doğayı, gezegenimizi ve en nihayetinde geleceğimizi korumak anlamına geliyor.”

 
Konferansın ilk günü kuş gözlem ve koruma, Erzurum doğası, alan savunma gibi farklı konularda sunumlar gerçekleşti.
Erzurum Turizm Elçileri Derneği’nin işbirliği; Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası, Yakutiye Belediyesi ve Palandöken Belediyesi gibi yerel kurumların katkılarıyla gerçekleşen konferans bugün Erzurum Ovası ve Aşkale Göleti’nde gerçekleşecek alan gezisi ve kuş gözlemiyle devam edecek.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.