Anasayfa > 5'li Üst Haber, Gündem > Erzurum’da Maytap Operasyonu

27.07.2012 Cum, 13:15

Erzurum’da Maytap Operasyonu

Reklam

Erzurum’da artan şikayetler üzerine harekete geçen polis ekipleri maytap, torpil ve benzeri maddelerin izinsiz olarak satıldığı işyerlerine yönelik operasyon düzenledi.

 

 
Erzurum Valiliği tarafından patlayıcı maddelerin yasaklandığı hatırlatılarak konuyla ilgili Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

 
“Özellikle Ramazan ayının gelmesiyle birlikte çocuklar, gençler ve yetişkinler tarafından eğlence aracı olarak kullanılan maytap, torpil, çatapat, şerit halindeki kağıt kapsüller, oyuncak tabanca mantarları, mukavva kapsülleri ile klorat ve fosfat karışımı patlayıcıların sokak aralarında, site içerilerinde ve apartman önlerinde patlatılması sonucunda bu yerlerde ikamet eden vatandaşlarımız arasında korku, kaygı ve panik oluşturmakta, ayrıca bu maddelerin herhangi bir önlem alınmadan ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde kullanılması sonucunda organ kaybına varan yaralanmalar meydana gelmektedir. Ayrıca bu maddelerin özellikle akşam saatlerinde yoğun olarak kullanılmasından kaynaklanan gürültü kirliliği meydana gelmektedir. Söz konusu maddelerin kullanılması ve izinsiz olarak satılması Erzurum Valiliği tarafından yasaklanmış, satanlar ve kullananlar hakkında emre aykırı davranıştan dolayı Kabahatler Kanunu kapsamında ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Maytap, torpil vb. maddelerin izinsiz olarak satılmasını ve kullanılmasını engellemek amacıyla Erzurum ilinde bulunan ve izinsiz olarak bu maddeleri sattıkları tespit edilen 18 ayrı işyerinde arama yapılmıştır. Yapılan aramalar sonucunda; 2 bin 437 adet maytap, torpil vb madde ele geçirilmiş, 8 ayrı işyeri sahibi hakkında adli tahkikat yapılmıştır.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.