Anasayfa > Fotoğraf Haber, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Erzurum’u karıştırdı

18.03.2013 Pts, 0:32

BDP’nin Erzurum‘da düzenlediği Nevruz kutlamasını protesto eden gruplarla, kutlamaya katılan grup arasında taşlı sopalı çatışma çatışmaya   BDP’nin Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın miting alanında yaptığı kışkırtıcı konuşmanın vesile olduğu belirtildi.  İran ajanı olduğu iddia edilen Altan Tan, miting alanında yaptığı konuşmada Kürtler’in meydanlara çıkması gerektiğini belirtmiş ve ” Bu üç tane faşistten mi korkuyorsunuz?” diye konuşmuştu.

 

AKLA ZARAR KONUŞMA

Palandöken‘deki nevruz kutlaması nevruz ateşi yakılmasıyla başladı. Burada kamyon kasasında oluşturulan platformdan kalabalığa hitap eden BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Kürtlerin birlikte yaşamaya hazır olduğunu, ancak eskisi gibi ‘sen efendi, ben köle’, ‘sen ağa, ben kulum’ olunmayacağını söyledi. Altan Tan, “Gelin yeni bir Türkiye inşaa edelim, yeni bir Türkiye. Kemalizmi tarihin çöp sepetine atalım, çöp sepetine” dedi.

 

 

Türkiye‘nin yeni bir anayasası olması gerektiğini vurgulayan Altan Tan, “Bu anayasa,bütün Ortadoğu, Suriye, Irak, ArabistanMısır‘a dosta ve düşmana da örnek bir Anayasa olsun. Ankarabuna hazır mı? Valla kendi bilir, Akılsız başın cezasını ayaklar çeker. Bütün bir Ortadoğu yeniden şekilleniyor. ya akıllanırsın doğru düzgün bir sistem, bir düzen kurarsın veya akıllanmazsan ders almazsan, yeni bir hayat kurmazsan bunun cezasını sen çekersin. Kürtlerin kaybedecek bir şeyi kaldı mı?” diye konuştu.

 

 ÜÇ TANE FAŞİST

Erzurum‘daki Kürtlerin meydanlara çıkmalarını isteyen Altan Tan, “Erzurum‘daki Kürt kardeşlerimize sesleniyorum: Bu üç tane faşistten mi korkuyorsunuz? Bu meydanlara gelmiyor, neden korkuyorsunuz? Bugün Erzurum‘daki kardeşlerimizin de artık kendilerine gelmesi, bir özgüven duymaları lazım” dedi.

 

 

KUTLAMANIN SONUNDA OLAYLAR ÇIKTI

Konuşmanın ardından etkinliğe katılanlar, Erzurum‘un çeşitli semtlerinde toplanan gruplara karşılık verince olaylar büyüdü  27 kişinin gözaltına alındığı olaylarda 19 kişi de yaralandı.

 

Nuvruz kutlamasının yapıldığı alandaki olaylara katılan gruplar polis tarafından dağıtılırken, kentin çeşitli semtlerinden yürüyüşe geçen gruplar Cumhuriyet Caddesinden geçerek Havuzbaşı semtindeki Atatürk Anıtı önünde toplandı. Polisin müdahalesine karşın dağılmayan kalabalık, İstiklal Marşı söyledi. Sayıları giderek artan grup PKK ve Abdullah Öcalan aleyhine sloganlar atıp uzun süre protestolarını sürdürdü.

[nggallery id=53]

[nggallery id=54]

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.