Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Erzurum’da riskli alan sakinlerine müjde

24.02.2013 Paz, 23:54

Erzurum’da riskli alan sakinlerine müjde

Reklam

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Erzurum’da Yakutiye ilçe sınırları içinde kalan Mecidiye, Aziziye, Gaziler ve Veyisefendi mahallelerini riskli alan olarak belirlemişti. Bakanlık bu semtlerde yaşayan konut sahiplerine faizsiz kredi verecek.

 

Kentsel dönüşümün acilen yapılması gereken illerin başında gelen Erzurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın riskli alanlar listesinde 4’üncü sırada yer almıştı.

Bakanlık geçtiğimiz günlerde Ankara, İstanbul ve Bursa’dan sonra Erzurum’da da Yakutiye ilçe sınırlarındaki Mecidiye, Aziziye, Gaziler ve Veyisefendi mahallelerini riskli alan olarak belirlemişti. Bakanlar Kurulu’nun konuya ilişkin kararları Resmi Gazete’de yayımlanırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, afet riski altındaki ev ve işyerlerini yıkan yoksullara talep etmeleri halinde ‘faizsiz’ afet kredisi verecek.

 

Afet Yasası kapsamında oturduğu evden çıkmak zorunda kalan kiracıya da ‘konut’ veya ‘işyeri’ edinme kredisi açacak. Bu kredilerin faizi TÜFE oranında olacak. Brüt inşaatı 100 metrekareye kadar olan konutlar için açılan kredilere 6 aylık TÜFE oranında faiz işletilecek. Vadesi 10 yıl olacak. Kredi vadesi konutlar için 7 yıl, işyerleri içinse 4 yıl olacak. Brüt inşaat alanı 150 metrekareden büyük olan konutlara veya brüt inşaat alanı 50 metrekareden büyük olan işyerlerine açılan kredilerde ise faiz oranı 6 aylık TÜFE’ye yüzde 20 fazlası eklenerek bulunacak. Kredi vadesi konutlar için 5 yıl, işyerleri içinse 3 yıl olacak. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Rasim Buluç, kredilerin dört başlıkta verileceğini ancak henüz müracaatların alınmadığını belirtti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.