Anasayfa > Ekonomi, Slayt Haber > Erzurum’da Şap Karantinası

07.05.2013 Sal, 15:44

Erzurum’da Şap Karantinası

Reklam

Erzurum merkez ve 6 ilçede şap hastalığı görülmesi üzerine karantina uygulanmasına başlandı.

 

Narman ilçesinde bazı köylerde şap hastalığına rastlanması nedeniyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldı.

 

 

Yürütülen araştırma kapsamında, Narman‘a bağlı bazı köylerde 15 büyükbaş hayvanın telef olduğu, PalandökenOltu, Olur, Horasan ve Köprüköy ilçelerine bağlı 13 köyde hayvanlarda şap hastalığı tespit edildi.

Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu kararıyla söz konusu ilçe ve köylerinde şap karantinası uygulanarak, hastalık sönene kadar canlı hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, karantina kapsamında şap hastalığı görülen köylerde destekleyici tedavilerin uygulandığını ve ahırlarda dezenfekte çalışması yapıldığını bildirdi.

Hastalığın Narman ve köylerinde yoğun olduğunu vurgulayan yetkililer,

“Yaptığımız çalışmalar sayesinde Horasan ilçesinde hastalık epey söndü. Hastalığın seyrine göre karantina kapsamında tedbirler alıyoruz. Müdürlük çalışanlarımız ve kolluk kuvvetlerimiz çalışmaları sürdürüyor. Erzurum‘da şap hastalığı çevre illere göre çok daha az. Ama hızlı yayılan bir hastalık. Bakımsız hayvanlarda ölüme neden olabiliyor. Şu ana kadar şap hastalığından 15 büyükbaş hayvanın telef olduğunu tespit ettik” dedi.

Şap karantina uygulamasının, hastalık tamamen sönene kadar devam edeceği öğrenildi

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.