Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Erzurum’da şehit yakınlarına Devlet Övünç Madalyası

20.03.2013 Çar, 12:55

Erzurum’da şehit yakınlarına Devlet Övünç Madalyası

Reklam

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri çerçevesinde Erzurum’da şehit yakınlarına ve gazilere Devlet Övünç Madalyası verildi.

 
Erzurum Valiliği Şehit ve Gazi Aileleri Şube Müdürlüğü’nce bir kebap salonunda şehit yakınları ve bir gazi polis için Devlet Övünç Madalya töreni düzenlendi. Geçen yıl Afganistan’ın başkenti Kabil yakınlarında düşen helikopterde şehit olan Piyade Onbaşı Önay Vurucu ile Hakkari kırsalında teröristlere karşı girişilen çatışmada şehit düşen Piyade Onbaşı Mesut Kazanç ile İstanbul’da sol bir terör örgütüne karşı yapılan operasyonda yaralanan polis memuru Çetin Çimen’in yakınlarına Devlet Övünç Madalyası verildi.

 
Vurucu’nun Övünç Madalyası’nı Vali Sebahatttin Öztürk, şehidin 7 yaşındaki oğlu Emirhan’a, Kazanç’ın madalyası ise 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Kenan Başoğul, şehir onbaşının babası Şefket Kazanç’a tevdi etti. Çimen’in madalyasını ise Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, gazi polise verdi.

 
Devlet Övünç Madalyalarının verilmesinin ardından bir konuşma yapan Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Çanakkale’nin Türk milletinin yüz yıllık mağlubiyetini sonlandıran bir zafer olduğunu söyledi. Öztürk, Çanakkale Savaşı’nın Türk ulusunu yeniden millet yapan bir muharebe olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: ”Biz 100 yıl mağlubiyetin ezikliği içinde varlığımızı sürdürdük. Biz o güç ve dayanıklılıkla düşmanın üstün teknolojisine karşı irade gösterebilmeyi öğrendik ve tarih sahnesinde yerimizi yeniden aldık. Bu ülkede gerektiği zaman burayı vatan yapan atalarımız gibi canımızı vermeye devam edeceğiz.”dedi.
Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri ve Muharip Gaziler derneklerinin ziyaret edilmesinin ardından Erzurum Müftülüğü tarafından Ulu Camii’nde şehit ve gaziler için mevlit okutuldu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.