Anasayfa > Ana Manşet, Araştırma-İnceleme, Kültür-Sanat > Erzurum’da tarih katliamı

30.04.2013 Sal, 8:10

Reklam

Bir süre önce  yangın sonucu kullanılamaz hale gelen Zırnıklı Vehbi Bey Konağı, şehirdeki  yetersiz tarih bilincini bir kez daha gözler önüne serdi.

 

Tescilli tarihi konaklara gösterilen ilgisizliği kamuoyunun gündemine sunan Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) Başkanı Erdal Güzel, çıkan yangında kullanılamaz hale gelen tarihi Zırnıklı Vehbi Bey konağını örnek vererek, “Dirisine sahip çıkılmadı, bari ölüsüne değer verilsin” dedi. Başkan Güzel, yerel yönetimlerin tarihi evlerin korunmasına yönelik çalışmalara ağırlık vermesi gerektiğini ifade etti. Güzel, “Zırnıklı Vehbi Bey’e ait konak, bir zamanlar şehrin en görkemli ve en muhteşem yapılarından biriydi. 1739 yılında yapılan 2.5 asırlık geçmişe sahip bu mekan, ayakta kalmaya direniyordu. Şehrimizde kentin tarihi konaklarını muhafaza edemedik. Bir dönüm arazi üzerine kurulan 2 katlı bu mekan, şimdi yok. Erzurum’un simgesi olan bu konak ilgisizlikten ötürü kül oldu” diye konuştu.

 

 

Tarihi evlere üstün körü davranıldı

ERVAK Başkanı Erdal Güzel, 1918 yılında 300 konağa sahip olan kentte şuan 3-5 konağın bulunduğunu, bu azalmanın da ilgisizlikten kaynaklandığını bildirdi. Başkan Güzel, “Zamanında burası ayaktaydı. Yeteri kadar ihtimam gösterilmedi. Üstün körü davranıldı. Görmezlikten gelindi Erzurum konakları… Tescilli binalar artık yok. Zırnıklı Vehbi Bey’in ailesi de konağın korunmasına yönelik bu işe sıcak bakmadı. Mirasçıları fazla olan bu yere devletin birimleri ve yerel yönetimler de bu evi bir sıkıntı olarak görmüşler ki bu konak bu hale geldi. Erzurum’da 1918 yılı itibariyle 300 Erzurum konağı vardı. Günümüzde bu konaklardan 3-5 tane kaldı. Tinercilerin mekanı olan bu yerde çıkan yangında konak kül oldu, yıkıldı. Şuan savaştan çıkmış bir görüntü içerisinde söz konusu mekan… Dirisine sahip çıkamadık bari ölüsüne sahip çıkalım. Zararın neresinden dönülse kardır. Bu konağın kalan kısımlarını koruyalım bari. Erzurum Evleri’ne gerekli değeri gösterelim” şeklinde konuştu.

Cengiz DURULAR /Pusula

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.