Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Erzurum’da Üniversitelilere evlilik eğitimi

06.04.2013 Cts, 0:49

Reklam

AİLE ve Sosyal Politikalar Erzurum İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ’Evlilik Öncesi Aile Eğitimi’ seminerinde konuşan Müdür Yardımcısı Cemil İlbaş, “Eşlerin birbirlerini başkalarıyla kıyaslamaları evliliği bitiren noktalardan birisidir” dedi.

 

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salon’da düzenlenen ’Evlilik Öncesi Aile Eğitimi’ seminerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sultan Murat Aydın, Müdür Yardımcısı Cemil İlbaş ve yaklaşık 300 üniversite öğrencisi katıldı. Seminerde ’evlilikte iletişim’ konusunu anlatan Müdür Yardımcısı Cemil İlbaş ilk olarak üç çocuğu olduğunu söyleyip çoğunluğu üniversite öğrencisi olan katılımcılardan alkış istedi. Her evliliğin kendine özgü nitelikleri olduğunu belirten İlbaş, “Yalnız gençler beni sıkan iki şey var. Rahat olmam lazım” diyerek önce kravat daha sonra ceketini çıkardı. Mikrofonun da kendisini kısıtladığını söyleyen İlbaş’ın seminer boyunca yaptığı espriler ve sempatik hareketleri öğrencilerden bolca alkış aldı.

 

 

 

Cemil İlbaş, birçok ailenin temeline dinamit koyan şeylerden birinin evlilikte eşlerin birbirlerini başkalarıyla kıyaslaması olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Eşlerin birbirlerini başkalarıyla kıyaslamaları evliliği bitiren noktalardan birisidir. ’Onların evi, arabası var’ diye başlayan başlayan cümlelerdeki evlilikler kesinlikle olumsuz sonuçlanır. Evlilik bir takım oyunudur. Evlilikte rol paylaşımı çok önemlidir. Evliliğin önünde birçok engel vardır. Bunlardan birisi de bencilliktir. Bireylerin sadece kendilerini düşünmeleri uygun değildir. Bir tatile gidildiği zaman ’Hep bizim aileye gidelim’ şeklindeki yorumlar evlilikte olumsuz sonuçlar doğurabilir.”

Örnekler vererek konuşmasını sürdüren İlbaş, “Gelişim psikolojisinde de kanıtlanmış doğum öncesi bir süreç var. Bu süreç içinde bayanlar çocuk daha karnındayken bir takım cümleler öğretiyor: Senin teyzen, anne annen, dayın çok iyi insanlar. Dünyaya geldiğinde evladım sen onları çok sev. Onlar seni çok seviyor. Ama o cadı halan var ya… gibi sözlerle daha çocuk doğmadan yönlendirme yapıyor. Erkek akşam eve yorgun gelmiştir. Eşi gerekli ya da gereksiz konuşmak ister. Erkek için gerekli olan, evliliğe bakış açısı ’problem varsa çözelim’ şeklindedir. Kadının bakış açısıysa, hiçbir sorun olmasa bile, konuşmamak onun için bir problemdir. Konuşmak bir ihtiyaçtır arkadaşlar” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.