Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık > Erzurum’dan şiddete tepki

26.02.2013 Sal, 14:47

Erzurum’dan şiddete tepki

Reklam

E.MEHMET YILMAZ
ERZURUM (İHA) –

 

Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Albayrak, son günlerde sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına tepki göstererek, bu şiddetin önüne geçilmesini istedi.
Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Albayrak, son günlerde hastanelerde sağlık çalışanları yönelik artan şiddet olaylarını kınadı. Albayrak, hastaneye günde ortalama 20 bin insanın giriş yaptığını, bunların yalnızca 2-3 tanesinin problem çıkardığını söyledi. Bu insanların sağlık çalışanının çalışma motivasyonunun bozulmasına ve çalışma zevkinin dengesinin alt üst olmasına sebep olduğunu vurgulayan Albayrak, “Bunun önlenmesi için halkımızın sağlık çalışanlarının çalışma şartlarını çok iyi anlaması gerekmektedir” dedi.
Şu anda ülkemizde belki dünyada 7/24 çalışan başka bir çalışma grubu olduğunu düşünmediğini dile getiren Albayrak, “Gecenin 2’sinde serviste yatan hastanız vardır hemşireniz arar hasta şöyle oldu dediği zaman apar topar hastaneye gelirsiniz. Kar kış demeden hastanızı görür ve hastanıza yapabileceğiniz her şeyi yapar sonra evinize döner saat 8’de tekrar mesainize gelirsiniz. Bu kadar fedakarlıkta çalışan sağlık grubuna çok az sayıdaki sorumsuz vatandaşlarımızın saldırısı sağlık çalışanlarının bütün dengesini bozuyor. Sadece o gün o kişiye yapılan hakaret ya da saldırı o kişinin çalışma zevkini veya çalışma dengesini bozuyor o hafta o arkadaştan biz verim alamıyoruz. Bu bize yansıyor ve bizim bütün motivasyonumuzu bozuyor. En son geçen hafta bir bayan doktor arkadaşımıza ölüm tehdidi oldu. Geçen Perşembe günü arkadaşımız izin aldı pazartesine kadar çalışmadı. Pazartesi günü gelince 24 saat acilde nöbet tuttu. Siz bir insana ölüm tehdidi ederseniz onun tüm dengesi bozulur. Ondan sonra o kişiden verim bekleyemezsiniz. Bu bir değil bir hafta bazen 1 ay izin alıyorlar ve çalışamıyorlar bu da vatandaşlarımıza yansıyor. Vatandaşımız hastaneye geldiğinde o doktora daha önce kontrol için gelmiştir veya muayene olmuştur ama başka bir kişi o doktoru yerinde bulamamaktadır. Bir sorumsuz vatandaşımızın hekim veya sağlık çalışanına yaptığı uygunsuz saldırılardan kaynaklanmaktadır” dedi.
Yapılan saldırıların cezasız kalmadığını ancak ceza verilene kadar sağlık çalışanlarının mağduriyetinin devam ettiğini ifade eden Albayrak, “Sağlık çalışanlarına hakarete 4 yıl 1 ay hapis cezası verilmektedir. Yapılan bu saldırılar Sağlık Bakanlığı’mızın ‘beyaz kod’ adlı uygulamasıyla adli mercilere ulaştırılmakta ve Sağlık Bakanlığı’mızın avukatları desteği ile de davalar takip edilmektedir ve cezalarını almaktadır. Ama suçlular bu cezayı alana kadar sağlık çalışanı verimsiz çalışmaktadır. Vatandaşlarımızı lütfen sağlık çalışanlarının birer insan olduğunu ve uzaydan gelmediğini bu kişilerin sizin amcanız, teyzeniz olduğunuzu düşünmeniz lazımdır. Hiç bir insan diğer insana bile bile kötülük yapmak istemez. Eğer sizin bir hastanız hastaneye gelip ölüyorsa veya sakat kalıyorsa bu sağlık çalışanlarının suçu değildir bu hastalığın doğal bir sonucudur. Hasta öldüğü zaman sen benim annemi öldürdün babamı veya çocuğumu öldürdün diye sağlık çalışanlarına saldırmamak gerekiyor. Bu konuda vatandaşlarımızdan daha fazla hassasiyet bekliyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.