Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Erzurumlu Ramazan’da askıya ekmek bırakıyor

03.08.2012 Cum, 3:15

Reklam

Erzurum’da bir fırın yaklaşık 3 yıldır, ‘Askıda ekmek var’ uygulamasıyla hayırseverler ile yoksullar arasında yardım köprüsü oluşturdu.

 

 

Özel fırından günde yaklaşık 40 yoksul vatandaş hayırsever vatandaşların bağışladığı ekmeklerle iftarını açıyor. Erzurum Yakutiye ilçesindeki Altın Unlu Mamuller Fırını yaklaşık üç yıldır, yoksul vatandaşları rencide etmeden ekmek dağıtıyor. Hayırsever müşterilerinin bağışladığı ekmek miktarını günlük olarak tahtaya yazan iş yeri sahibi Sedat Vanlıoğlu, akşam belirli saatlerde gelen ihtiyaç sahibi vatandaşlara bağışlanan ekmekleri verdiğini dile getiriyor.

 

 

Toplumsal birlik, beraberlik ve dayanışma duygusunun güçlenmesinde ‘Askıda ekmek var’ uygulamasının önemli yer tuttuğunu ifade eden Vanlıoğlu, hayırsever vatandaşların uygulamaya destek vermesini istiyor. Günlük olarak bağışlanan ekmek sayısının 20 ile 400 arasında değiştiğini aktaran Sedat Vanlıoğlu, “Günde ne kadar ekmek bağışlanırsa o kadar veriyoruz. Gönül ister ki çok bağışlansın, bizler de daha fazla ihtiyaç sahiplerine ekmek dağıtalım.” diyor.

 

 

İhtiyaç sahibi vatandaşlara taze ekmek verdiklerini belirten Vanlıoğlu, uygulamayı şöyle anlatıyor: “Normal müşterilerimiz gönlünden koptuğu kadar ekmeğin ücretini ‘Askıda ekmek var’ uygulamasına bağışlıyor. Biz de bu ekmekleri hayırsever kardeşlerimiz adına ihtiyaç sahibi kardeşlerimize dağıtıyoruz. Adeta sağ elin verdiğini sol el görmüyor.” Uygulamanın il merkezinde kaç fırında uygulandığını bilmediğini, ancak her fırının bu uygulamayı başlatabileceğini kaydeden Sedat Vanlıoğlu, “Çünkü askıda ekmek bekleyen insanlarımızın sayısı azımsanmayacak kadar fazla.” şeklinde konuşuyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.