Anasayfa > Yazar > Erzurum’u bitiriyorlar

24.04.2013 Çar, 9:19

Reklam

Nasıl başlayayım bu yazıya bilmiyorum .

 

Ellerim titriyor , gözlerim doluyor , kalbim sıkışıyor.

 

 

Size Erzurum’un ne  kirlenen havasından, ne bozulan suyundan , ne keşmekeş trafiğinden , ne garip bürokratlarından , ne göç edenlerinden , ne de diğerlerinden bahsedeceğim.

 

 

Size Erzurum’un kaybettiği , bulamadığı ve bu gidişle de asla bulamayacağı bir şeyden bahsedeceğim ; İnsanlığından ve Dadaşlığından !

 

 

Bir gün önce Erzurum’un orta yerinde Cumhuriyet caddesi’nde , Cumhuriyet İş Merkezi’nin önünde hayatının baharında  20 yaşında gencecik bir çocuk – ki ellerimizde büyüdü , büyüdüğünü gördük  – öldürme kastıyla defalarca kalbinden bıçaklandı.

 

 

 

Hangi ruh hastalığı , hangi ruh hastası böyle bir iş  yapar henüz bilinmiyor ve bulunamadı ama ey Erzurum halkı bu kadar mı vurdumduymaz oldun ? Koskoca şehirde , koskoca caddede bir kişi bile mi göremedi bu işi ? Koskoca Erzurum’da  dört babayiğit adam çıkamadı mı o çocuğu kurtarabilecek ?

 

 

Emniyet Müdürlüğü’ne beş dakika uzak bile olmayan, ekip otolarının sürekli durduğu alanda Hiç mi polis yoktu ki müdahale edebilecek ?  Polis , Erzurum’da sadece kimlik kontrolü ile mi görevlidir ? ( Lütfen yanlış anlaşılmasın burası )

 

 

Ve ey Erzurum medyası  ; gazetesi , televizyonu , interneti . Her bir şeyi haber yapan , sayfalarca yazılar dizen , işine geldi mi yeren , işine geldi mi öven Erzurum medyası . Birinizin bile mi haberi olmadı , gündeme getiremediniz ? Mühim olan , sadece seçimleriniz ve çıkarlarınız mı ? Üç beş reklam daha fazla alalım mı ?

 

 

 

Bugün Hikmet’in varlığında kaybolan insanlığımızı,dadaşlığımızı ilk kaybedişimiz mi ? Erzurum’da trafikte neler neler olduğunu her gün görmüyor muyuz ? Nerede kaldı bizim saygımız , sevgimiz ?  Hani hepimiz dadaştık , daha da ilerisi hani hepimiz  Müslümandık ? Cumhuriyet Caddesi işgal edilmiş alan mı ? Akşam’ı bırakın sabah bile insan eşi dostu ile rahat gezemeyecek mi ? Tek tük gezi yeri olan bu şehir bu derece mi güvensiz ?

 

 

 

Başka bir yazının konusu olur ama , yeri gelmişken söyleyeyim ; Ey Cumhuriyet iş Merkezi esnafı , Ey Çaykara İş Merkezi esnafı , Ey Yakut Plaza Esnafı . Buralar sizin ekmek kapınız değil mi ? Dükkanlarınızı ‘’ Bismillah ‘’ diyerek akşam evinize bir ekmek götürmek için açmıyor musunuz ? O halde kapılarınızın önünde ne idüğü belirsiz tiplerin bırakın bayanları erkekleri bile rahatsız etmesine neden mani olmuyorsunuz ?  Korkuyor musunuz ? Korkuyorsanız neden , niye korkuyorsunuz  ? Benden size hatırlatması ‘’ BİRLİKTEN DİRLİK DOĞAR ‘’

 

 

VE  Ey ERZURUM POLİSİ , Allah sizi her daim var etsin lakin şu şehre biraz daha özen gösterseniz ne olur ?  Şu iş merkezlerini , Cumhuriyet Caddesini , Erzincankapıyı  , Mumcu ve Gürcükapıyı biraz daha sık  denetleseniz ne olur ?

 

 

Ve Ey  Erzurum ahalisi ; Uyanmamız için kaç Hikmet vurulmalı , kaç Ali , kaç Veli zarar görmelidir?

YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

Gürhan Özorhan

12 yıl önce ayrıldığım da dudaklarımda ” Seni uzaktan sevmek aşkların en güzelidir” şarkısı vardı hala söylemekteyim.ERZURUM. Yüreğiniz ve kaleminiz var olsun dileklerimle.

24.04.2013, 12:23
Abdulkadir KARAKÜTÜK

Sevgili kardeşim Abdullah çok teşekkür ederim bu güzel yazın için benim duygularıma tercume oldun bende hep bunun farkındaydım hep söylüyordum Erzurum artık eski erzurum değil diyordum, eskiden Erzurumda kimse kimseye haksız yere bir tokat dahi atamazdı, inzibatlar bir askere izinkağıdı bile soramazdı, bir yabancı aynı sokaktan ikincikez geçemezdi ama sonzamanlarda işte bunlar yoktu artık. Ben 9 yıl önce Erzurumdan göç ettim Sakarya’da yaşıyorum bir kamu kuruluşunda hala memur olarak görev yapmaktayım. Erzurum’dayken bir iki olaya şahit olmuştum mesala birisi Dadaş sinamasının önünde silahlar patladı ve gitik kürt Yılmaz yerde yatıyordu millet kaçışıyordu, birde 100.yıl parkının işleticisi bizim rahmetli degenek Ömerin öldürülmesi gibi bir çok olaydaha vardı.

26.04.2013, 9:49