Anasayfa > Ana Manşet, Gündem > Erzurum’u bu adam tahrik etti

04.12.2012 Sal, 12:54

Reklam

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Kampüsü’nde bir grup BDP’li  öğrenci ile ülkücüler  arasında  yaşanan gerginlik, önemli bir ayrıntıyı ortaya çıkardı. 4 öğrencinin  yaralandığı olayda ak saçlı bir kişinin  Erzurum’u kışkıtmak için büyük çaba harcadığı iddia edildi. Polis, yaşlı adamın peşine düştü.

 

Olay, akşam saatlerinde Yoncalık semtinde bulunan Eğitim Fakültesi Kampüsü’nde BDP’li  öğrenci grubunun basın açıklaması yaparken, ülkücü öğrencilerin müdahalesi  ile başladı.

 

Güvenlik önlemlerinin alındığı kampüste toplanan öğrenciler, daha sonra Aşağı Yoncalık semtine inerek burada bir süre bekledi. Slogan atan öğrenciler, yeniden fakülteye doğru yürüyüşe geçti.

 

Fakülte binası önünde toplanan diğer gruba konuşan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Erzurum İl Başkanı Abdullah Kırmacı, gruptakilerden dağılmalarını istedi.

 

Daha sonra fakülte kantininde karşılaşan  öğrenciler arasında kavga çıktı. Çıkan kavganın ardından kampüse çevik kuvvet ekipleri ve TOMA sevk edildi.

 

Fakülte önünde toplanan iki grup arasında da arbede yaşandı. Polis ekiplerinin, çevrede toplanan vatandaşlara duyarlı olmaları ve öğrencileri tahrik etmemeleri yönündeki uyarıları ise sonuçsuz kaldı.

AK SAÇLI KASKETLİ TAHRİK ETTİ

Özellikle ismi henüz tespit edilemeyen ak saçlı kasketli yaşlı bir vatandaşın öğrencileri üniversiteye girmeleri yönünde yönlendirmesi ve gazetecilere yönelik saldırgan tavrı dikkatlerden kaçmadı.

 

Birbirlerine taş atan grubu dağıtmak için polis ekipleri, göz yaşartıcı gaz bombası kullandı. Kavga sırasında darp edilen 4 öğrenciyi almak için kampüs içine gelen ambulans, taşlanıp yumruklandı.

 

Yaralılar daha sonra özel tim aracı ile çıkartılırken, bu sırada olay yerindeki göstericiler; ‘polis arabasının içinde kaçırıyorlar’ diyerek ortamı hareketlendirdi. Özel tim aracı da saldırıdan nasibini aldı.

 

Kavgada 4 öğrenci yaralanırken, olayda bir gazeteci de darp edilip, kamerası hasar gördü.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.