Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yerel Yönetimler > Erzurum’un 66 SODES Projesi Kabul Edildi

16.08.2012 Per, 17:48

Reklam

Kalkınma Bakanlığı tarafından uygulanan Sosyal Destek Programı (SODES), Erzurum’da büyük ilgi görmeye devam ediyor.

 

Kabul edilen SODES projeleri Erzurum Valiliği Toplantı salonunda düzenlenen tören ile imzalandı. 2012 yılında Erzurum’da hazırlanan 631 projeden 66’sı Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edildi. Erzurum’da kamu kurum ve kurulularından sivil toplum kuruluşlarına, engelli derneklerinden meslek oluşumlarına varıncaya kadar çeşitli kesimler tarafından hazırlanan projeler, hem beşeri sermayeyi geliştiriyor, hem de toplumsal bütünleşmesi sağlıyor.

 

 
Erzurum Valisi Sebahhattin Öztürk, “Biz SODES’i 2 yıldır uyguluyoruz. Bu sene uygulama olarak SODES’in 3’ncü yılı. SODES, Doğu Anadolu’da bizden 2 yıl önce uygulanmaya başlandı. Bu bölgede beşeri sermaye sıkıntımız var. Yani bu işe uygun bir zemin var ve bunun içinde imkanlarımız sınırlıydı. Şimdi ise aşağı yukarı her yıl hükümetimizin bize sağlamış olduğu bu imkanla 10 milyon liraya yakın gerek sivil toplum, gerek kamu kurum ve kuruluşlarının gerekse belediyelerimizin projelerine destek oluyoruz. Ben bu projenin önümüzdeki yıllarda da hem Erzurum’umuzda hem de diğer doğu illerinde uygulanmasının çok isabetli olduğunu düşünüyorum. Bütün projeler dursa bile bu projenin devam etmesi gerekiyor. SODES vilayetlerin elini güçlendiren bir projedir.” diye konuştu.

 
Erzurum Vali Yardımcısı Mehmet Gök’te, “Bölgemiz sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyesini arttırmak, bölgemizin beşeri çevresini geliştirmek, toplumun dezavantajlı kesimlerine fırsatlar sunmak. Bu amaçlarla gerek sivil toplum örgütlerimiz, gerek kamu kurum ve kuruluşlarımız ve belediyelerimiz bizlere proje hazırladılar. Başvurularla alakalı olarak şunları da belirtmek istiyorum. 2012 yılına dönük yapılan proje başvuru sayısı 631, Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilen proje sayımız ise 66 dır. Toplam bu sene projelere harcayacağımız miktar 10 milyon 658 bin TL dir. Projeler kabul edildikten sonra bir hafta içinde sözleşmeler hazır hale getirildi ve bugün imza törenin projeler imzalandıktan sonra SODES’lerimizi başlatacağız. Kabul edilen projelerin 21 âdeti sivil toplum örgütüne ait 34 adet projemiz kamu kurumlarına ait, 10 adet projede belediyeler tarafından verilmiş projelerdir ve bir tane projede Atatürk Üniversitesine aittir.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

tuna üzer

ben size nasıl ulaşabilirim bende sodes e gelmek istiyorum irtibata ve sizinle nasıl konuşabilir miyiz?????

18.10.2012, 14:13