Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Erzurum’un kalbi başkentte atsın

29.04.2013 Pts, 15:03

Reklam

Özellikle Ankara ve İstanbul’da “Şehir günleri” geleneği epey eski. Birçok şehir bu tanıtım ve ticaret alanını Erzurum’dan önce keşfetti, kullandı. Biz bu konuda geç harekete geçtik.

 
Erzurum Dernekleri Federasyonu, geçen yıl bu etkinliği başlattı. Çok da iyi etti. Erzurum gibi büyük bir Tarih ve Kültür Şehrinin tanıtım bayrağını Başkent’te dalgalandırdı. Böyle faaliyetlere hasret, hatta susamış binlerce hemşehriyi bir araya topladı.

 
İlk organizasyon olmanın zorluğunu ve ufak tefek eksiklikleri bir yana bırakırsak oldukça başarılı bir organizasyondu, geçen yılki Erzurum günleri.
İlklere imza atmak önemlidir. ERDEF bu alanda bir ilke imza atarak takdir ve teşekkürü hak etti. Erzurum Günlerinin geleneksel hale getirilmesi, başlatılması kadar önemliydi…
Memnuniyetle gördük ki…

 
Dadaşların Erzurum buluşması bir tadımlık bir ziyafet değilmiş. ERDEF yine kolları sıvayıp işe koyulmuş.
Bu güzel bahar günündü Dadaş’ın kalbi ikinci kez başkentte atacak ve bu bize gurur verecek.
Bu güzel teşebbüsü geleneksel hale getiren federasyonu, bu etkinlikleri ilk kez öneren ve önemseyen bir kuruluş (ENER) olarak yürekten kutluyoruz.

 

 

 

***
Gerçekleşmesinden gurur duyduğum bu güzel faaliyettin önemli bir eksikliği geçen yıl gönlüme darlık vermişti.
Diğer birçok il; bu işi bir şehir dayanışması, bir güç gösterisi, bir lobi böbürlenmesi haline dönüştürüyor. Ne kadar dernek, vakıf varsa el ele veriyor. Şehir şemsiyesi altında birleşiyor.

İşte biz bunu başaramadık. Başaramıyoruz.

 

 

 

***
Nedenini bilmiyorum.
Bilmek de istemiyorum.
Ankara’da güzel etkinlikleriyle dikkati çeken bir başka Vakfımız daha var; ESAV.
Ankara’da mahalli vakıf faaliyeti denince hemen akla gelen bir vakfımız da en eski, köklü hemşehri teşekkülümüz,  Ankara Erzurum vakfı.
Erzurum günleri denilince sahnede bu değerli kuruluşların flamaları ortak dalgalanmalı değil midir? Bunların başkanları, böyle bir etkinlikte el ele tutup seremoni yapmayıp nerede yapacaklar başka?
İşte bunu geçen sene yapamadık.
Bu yıl ki etkinliğe sanırım Erzurum Vakfı destek olmuş, çok da iyi etmiş.
ESAV önemsediğim bir vakıf. Onu da bu tabloda gözlerim aradı. Çağrılmamışsa çağırmayanların kusuru, çağrılıp icabet etmemişse onun eksikliği.
Her neyse, gün ayrılığın, yadlığın, uzak durmanın günü değil. Adı üstünde gün Erzurumlular günü.
Şehrin adını taşıyan bu gibi etkinliklerin başarılı olması için ‘Ben Erzurumluyum’ diyen herkesin çaba göstermesi lazım.
Böyle etkinliklerde kişisel kırgınlıkları, kuruluşlar arasında normal zamanlarda göz yumulabilecek çekişme ve rekabeti bir kenara koymak gerek.
Söz konusu Erzurum olunca diğer her şey teferruattır. Herkesin; her yetkilinin, vekilinden genel müdürüne, iş adamından sade Erzurum evladına kadar tüm hemşehriler böyle etkinliklere omuz vermeli, destek olmalı. Elinden geleni yapmalı. En azından diliyle desteklemeli, gönlüyle alkışlamalı… Hemşerilik enerjisi bu gibi etkinliklerde en üst seviyeye çıkmalı.

 

 
***
9 -12 Mayıs tarihlerinde hep Birlikte Atatürk Kültür Merkezine koşmalıyız. Hepimiz birer etkinlik gönüllüsü gibi çalışmalıyız.
Misafirlere Erzurum misafirperverliğini göstermeliyiz.  Esnafımıza hem katılım hem de mükemmel ev sahipliği bakımından büyük sorumluluk düşüyor.
Dilimiz kadayıf dolması kadar tatlı, yüzümüz hep güleç olsun ki tüm halkımızın zihninde şekillenen muhteşem ‘Dadaş imajına’ zarar vermeyelim.

 

YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

dağlar

ankarada yaşıyorum.gözlemlerim de çok iyidir. bu tür etkinlikleri büyükler yapmıyor. küçükler yapıyor. şehrin tanıtımını yapıyor teraneleri de hikaye. kültür merkezi çevresindekilere eğlence yeri olmaktan öteye gitmiyor. bu işten vazgeçin. gücünüz yetiyorsa, ki, yetmiyor. erzurumu aralıklarla televizyonlarda yer aldırın. başka türlü tanıtım olmaz.

29.04.2013, 16:04
serhat

Keşke ESAV ve Federasyon birlikte olsalardı..ama başkan kim olacak?çünkü Erzurum sevdası değil,sen ben kavgası var.bu organizasyon maalesef Erzurumlu olmayan birine verilmiştir..tabiki o adamda alacağı paraya bakıyor..yine Erzurumlu dışlanmış durumda.şimdi takip edin Erzurum’dan bu etkinliğe kaç sanatçı katılacak?ve ne kadar para alacak?bunlar Erzurum’da ikamet edenleri değil,kendilerine takla atan nerede ucube isimler varsa onları alırlar..Erzurum’da yaşayan sanatçı ise zaten Erzurum dışında yükünü tutan sanatçı geçinen kişilere uzaktan bakar.sonunda ise maliyet şişirilir…etkinlikten sonra diğer illere sorun onların maliyeti ne kadar bizimki ne kadar?yada sormayın cevap açık…çünkü yüklenici firma yapacağını yapmıştır…

05.05.2013, 13:32