Anasayfa > Slayt Haber, Türkiye > Erzurum’un Şehid’i Var

07.09.2012 Cum, 7:25

Reklam

Türkiye dün, 25 gencini birden şehit verdi. Neden bu kez terör değil, kaza… Önceki akşam saat 21.25 sıralarında Afyonkarahisar kent merkezi büyük bir patlamayla sarsıldı. panik halde sokaklara fırlayan halk, önce deprem olduğunu düşündü. Ardından gelen ikinci patlama sesi, gerçeği ortaya çıkardı. Şehir merkezine 5 kilometre mesafede bulunan Ataköy’deki 500. İstihkam Ana Depo Komutanlığı’na bağlı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası mühimmat deposundan alevler yükseldiği görüldü.

 

Kısa sürede büyüyen yangına yeni patlamalar nedeniyle müdahale edilemedi. 4’ü asker 7 yaralı hastanelere kaldırılırken Türkiye’nin dört bir yanındaki anne babalar oğullarından haber alabilmek için Afyon’a akın etti.
Geceyi kışlanın önünde gelecek haberi umutlu bekleyerek geçiren ailelere acı haber sabah 08.30’da geldi. Genelkurmay Başkanlığı, 25 askerin şehit düştüğünü açıkladı. Aileler gelen kara haberle yıkıldı.

 

GECE KARANLIĞINDA TAŞINDI

Mühimmat deposunda akşam içtiması sonrası bir grup askerin gece karanlığında mühimmat taşımak için görevlendirildiği ortaya çıktı. Patlamanın cephanelikte el bombalarının taşınması sırasında belirlenemeyen bir nedenle yaşandığı ardından mühimmatın art arda ateş almasıyla yangının büyüdüğü anlaşıldı.

 

ÜÇ GÜNLÜK ASKERLERDİ 

AKŞAM facianın ayrıntılarına da ulaştı. Patlamaya şahit olan bir askerin aktardığı ayrıntı, acıyı katladı: Saat 20.00’deki içtimanın ardından komutanlarımız bir grup askeri kamyon ile cephanelikteki çalışma için görevlendirdi. 2 astsubay ve 2 uzman çavuş koordinesinde 17’si henüz birliğe 3 gün önce gelen kısa dönem askerlerdi. Komutanlar taşıma işi için onları da görevlendirdi. Büyük bir patlama sesinin ardından buradaki el bombalarının taşınması sırasında büyük bir patlama sesi duyuldu. Ardından cephanelik cehenneme döndü. Terör saldırısı sandık. Saldırıya uğradık diye düşündük. Askerler harekete geçti. Ancak ikinci ve peş peşe gelen patlamalar nedeniyle müdahale edilemedi.

 

 

DEPO ENKAZ YIĞININA DÖNDÜ
Patlamanın ardından etrafa yayılan kıvılcımlar nedeniyle yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunan Büyük Taaruz’un yaşandığı Kocatepe sırtlarında da yangın çıktı. Patlamanın meydana geldiği kışlada 30 mühimmat deposu ile 5 araç parçası ve yakıt deposu olmak üzere 35 iglo (üstü toprak örtülü) tipi depo bulunuyor. Patlama ve
yangının 2 no’lu mühimmat deposunda meydana  geldiği ve patlama sonrasında deponun enkaza döndüğü kaydedildi.

 

 

İSİMLERİ OKUNDU SES VERMEDİLER
Yangın sonrası yapılan yoklamada 25 askerin bulunmaması dayanılmaz tabloyu ortaya çıkardı. İşte ismi okunup da ses veremeyen 25 şehidimizin isimleri: Kıdemli Başçavuş Bedri Naim (Erzurum), Astsubay Kıdemli Çavuş Murat Döger (Kırıkkale) Uzman çavuşlar Hüseyin Apaydın (Balıkesir)ve Cüneyt Akkuş (Ordu) Erbaş ve erler Ayhan Kutsu (Kastamonu), Kadri Aydın, (Aksaray), Fatih Şalgam (Kastamonu) Bayram Uluer (Çorum) Burak Kaplan (Çorum) Emrah Aral (Manisa), Emrah Kartal (Zonguldak) , Hayri Kaya (Gaziantep), Emre Yıldırım (Nevşehir) Emrah Sandalcı (Kırıkkale) Mehmet Emre Özer (Gaziantep) Hüseyin Gökhan Eriç (Isparta), Tolga Taştan (Tokat), Ahmet Tosun (Adana), Burak Umut Gedik (Erzincan), Onur Fikret Dülger (Trabzon),  Macit Coşkun (Zonguldak) Barış Öztürk (Eskişehir) Mehmet Emin Çoğun (Iğdır) Abdullah Tokgöz (Yozgat) ve Fatih Ergeç (Ankara)

 

 

O ASKERDE 19 YIL ÖNCE ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜ
Afyon’da patlamanın meydana geldiği kışlaya ismini veren Uzman Çavuş Mete Saraç, 15 Eylül 1993 tarihinde Van’ın Çatak İlçesi’ndeki Konalga Karakolu’na PKK’lılar tarafından yapılan saldırıda şehit düşen 12 askerden biriydi. Afyonlu olan Saraç’ın adı kışlaya verilmişti.

 

 

CENAZELER EN GEÇ PAZAR GÜNÜ AİLELERE TESLİM EDİLECEK
Patlamanın ardından kente gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz  ”Şehitlerimizin kimlik belirleme çalışmaları devam ediyor. Bir aksilik olmazsa pazar gününe kadar ailelerine teslim edilecek” dedi.

 

 

BOMBA TARLALARI 
Patlamanın ardından erimiş, patlamamış mühimmatlar ve el bombaları etrafa saçıldı. Yetkililer vatandaşları mühimmatlara dokunmamaları konusunda uyardı. El bombalarının imhası için olay yeri ve çevresine bomba imha ekipleri sevk edildi. Kışla çevresindeki Ataköy ve Kışlacık Köyü’ndeki birçok ev boşaltıldı. Bazı evlerin patlamaların şiddetiyle camları kırıldı.

 

TARİF ETMEM İMKANSIZ  
Mustafa Gök, patlamanın ardından Ataköy Datlar mevkiindeki tarlasına parçalar düştüğünü söyledi. Tarlasında çukur oluştuğunu anlatan Gök, ‘Sabah farkına vardık. Burası patlamanın olduğu yere 1 km uzaklıkta. Başka yerlerde de olabilir. Yağmur yağar gibi parça yağdı’ dedi. İrfan Çelik adlı vatandaş da evde televizyon izledikleri sırada büyük bir patlama olduğunu, camların kırıldığını, elektrik ve telefon hatlarının kesildiğini ifade etti. Köylülerden İsmail Sarı da, dehşet anını şöyle anlattı: ‘Dünyanın sonu geldi sandık. Sesi tarif etmek imkansız. Köy karardı.’

 

 

Demek ki acil nakliye gerekti
– Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu: Bunun kaza olması çok zor. Sabotaj ihtimali öne çıkıyor. Normal el bombasının nasıl depolanacağı, nasıl taşınacağı belli. Fünyesiyle gövdesinin ayrı ayrı depolanması gerekiyor. İkisi bir araya neden ve nasıl getirildi? TSK’da gece sayım yasaktır. Emri kim vermiş? Sayım yapanların uzman personel olması gerekiyor. Bu sorular yanıtlanmalı.
– Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen: Bu patlama içeride olduysa -ki yetkililer öyle ediyor- depolardaki mühimmatın bu boyutta çevreye saçılmaması gerekirdi. Ama ortaya çıkan görüntü mühimmatın geniş bir alana dağıldığını ortaya koyuyor. Bu da patlamanın taşıma sırasında gerçekleştiği ihtimalini güçlendiriyor. Demek ki acil bir nakliye gerekti.

 

 

İlk değil ama en ağırı
Bugüne kadar mühimmat depoları ve cephane üretim fabrikalarında meydana gelen önemli patlamalar:
– 9 Temmuz 2012 : 
İzmit’in Rahmiye Köyü / 4 sivil görevli yaralandı.
–  2 Ocak 2012: Kırıkkale’nin Yahşihan İlçesi’nde Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesis / 4 işçi hayatını kaybetti.
– 29 Ağustos 2008 : Kırıkkale MKE’deki patlamada 3 kişi öldü ve 16 kişi yaralandı.
– 3 Temmuz 1997: Kırıkkale MKE’de büyük bir patlama oldu. 3 kişi hayatını kaybetti.
– 1989: İzmit Deniz Kuvvetleri Donanma Komutanlığı bakım atölyesinde yangın 3 asker şehit oldu
– 1987: Erzurum 9. Kolordu Komutanlığı/  7 asker şehit
– 18 Haziran 1986: Kırıkkale Yahşihan / 19 kişi yaralı 8 İki ay sonra yine aynı yerde 7 itfaiye eri can verdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.