Anasayfa > Sağlık, Slayt Haber > Erzurum’un şekeri ölçüldü

17.11.2012 Cts, 8:58

Reklam

Erzurum Yakutiye Kent Meydanında Diyabet Haftası münasebetiyle kurulan stant da vatandaşlara ücretsiz kan şekeri testi yapıldı.
12-18 Kasım tarihleri arası kutlanan Diyabet Haftası etkinlikleri kapsamında Erzurum Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD), Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü, Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği Erzurum Genel Sekreterliği ile Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortaklığında Yakutiye Kent Meydanında “Diyabet Çadırı” kurularak vatandaşların şeker ölçümleri yapıldı.

 
Diyabetin uluslararası bir sağlık sorunu teşkil ettiğini ve vatandaşlar arasında bu konuda bir farkındalık oluşmasının amaçlandığını belirten yetkililer tüm Erzurumluların yılda birkaç kez bu testleri yaptırmaları gerektiği tavsiyesinde bulundular.
Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Erzurum TÜMSİAD Şube Başkanı Cafer Burucu: “Batıda Türk insanıyla ilgili tanımlama yapılırken özellikle ticaretin içerisinde olan vatandaşlarımıza yönelik “önce para kazanmak için elinden gelen bütün gayreti ve eforu sarf ediyor, ardından kazandığı bütün parayı sağlığını geri kazanmak için harcıyor” şeklinde ifadeler kullanılıyor. Maalesef durum gerçekten de böyle. Bizler de TÜMSİAD Erzurum Şubesi olarak ilgili kurumlarla el ele vererek bu standı kurduk. Standımızda vatandaşlarımıza diyabet konusunda bazı bilgiler vermeyi, bunu yaparken de aynı zamanda onların şeker ölçümlerini de gerçekleştirmeyi kararlaştırdık. Umarım Erzurumlular bu çalışmadan ziyadesiyle faydalanırlar.” dedi.

 

 
Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan ise yaptığı açıklamada birçok insanın şeker hastası olduğunu bilmediğini hatırlatarak gerçekleştirilen organizasyonun vatandaşlar tarafından da takdirler ve ilgiyle karşılandığını ifade etti. Genel Sekreter Prof. Dr Erdoğan açıklamasında “ Toplumun sağlığa kavuşması ve sağlıkta devamlılık arz edilmesi konusunda Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği olarak bundan sonra da farklı projelerle halkımızın hizmetinde olmaya devam edeceğiz. TÜMSİAD ile gerçekleştirilen bu etkinlik kamu kuruluşları ile sivil toplum örgütleri arasında ortaklaşa düzenlenen ve kamu yararı güdülen güzel bir çalışma örneği teşkil etmiştir. Ümit ediyorum ki Erzurum da faaliyet gösteren diğer sivil toplum örgütlerimizle de ilerleyen günlerde vatandaşlarımızın sağlık hizmetine yönelik farklı çalışmalar içerisinde olacağız” dedi.

 
Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı Çankaya ise Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak ilk kez bir sivil toplum örgütüyle ortak bir çalışma yürütüldüğünün altını çizerek “Temennim odur ki bundan sonra da böyle özel gün ve haftalarda vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ve farkındalık oluşturulması adına ortak pek çok çalışmayla karşınızda olacağız. Bu hafta diyabetle ilgili pek çok etkinliğimiz oldu bu standımızda etkinliklerden sadece biri. Vatandaşlarımız da sağ olsunlar yediden yetmişe standımıza ilgi gösterip şeker ölçümlerini gerçekleştiriyorlar. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğimize, TÜMSİAD’a ve Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanemize bu etkinliğimize verdikleri katkı ve destekten ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.