Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Eş Başkanlardan Mkm Ve Tuyad-der’e Ziyaret

03.12.2015 Per, 13:26

Eş Başkanlardan Mkm Ve Tuyad-der’e Ziyaret

Reklam

Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ve TUYAD-DER’i ziyaret etti.

Eş başkanlar Hatice Çoban ve Bekir Kaya, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ve TUYAD-DER’i ziyaret etti. İlk olarak MKM’yi ziyaret eden eş başkanlar, burada kurum yöneticileri tarafından karşılandı. Yeni taşındıkları binayı gezen ve bilgi alan eş başkanlar, ardından yönetim kurulu üyeleri ve çalışanlarla bir süre sohbet etti. Kurum hakkında bilgi veren yöneticilerden Tuncer Sağınç, şu an 160 öğrenciye çeşitli dallarda eğitim verdiklerini belirterek, 3 merkez ilçede de kurs çalışmalarının devam ettiğini söyledi. MKM’nin yıllardır yılmadan sürdürdüğü geleneği devam ettirmek istediklerini aktaran Sağınç, bu nedenle bu geleneği yaşamın tüm alanlarında canlı tutmaya çalıştıklarını ifade etti. Sağınç, ziyaretlerden dolayı eş başkanlara teşekkür etti.

Yıllarca MKM’de çalışan ve bu gelenekten gelen Eş Başkan Çoban ise, MKM’lerle ilgili bilgiler verdi. MKM’lerin Kürt kültürünün yaşatılması, geliştirilmesi ve insanların bu alanlarda yetişmesi için yıllardır fedakarca çalışma yürüttüğünü söyleyerek, Kürt kültürünün tanınması için en büyük emeği veren kurumların başında MKM’lerin olduğunu söyledi. Çoban, “Bugün yaptıkları sanatla tanınan birçok kişi MKM’de yetişti. MKM bu anlamda bir sanat okulu rolünü üstlendi ve bunu hakkıyla yerine getirdi. Çok zor yıllarda arkadaşlarımız fedakarca çabalarını ortaya koydular. Bu arkadaşlarımız bir halkın kültürünün yok edilmesine dönük geliştirilen her türlü baskıda, bu kültürü var etme çabası verdiler. Bu açıdan bu duruş çok önemli ve değerlidir. Bu geleneği en iyi şekilde sürdüreceğinize inanıyoruz” dedi.

Görüşmenin ardından Çoban ve Kaya bu kez de Van TUHAY-DER’i ziyaret etti. Burada kurum yöneticileri Emin Şeker, Çetin Uyar ve Hacı Durmuş tarafından karşılanan eş başkanlar, kurum çalışmaları hakkında bilgi aldı. Burada konuşan Eş Başkan Çoban, TUHAY-DER ve MEYA-DER’in kutsal bir görevi yerine getirdiğini söyleyerek, “Ne kadar zor bir görev yaptığını ancak tutuklu yakını olan insanlar anlayabilir. Ben de bir tutuklu yakını olarak sizlerin nasıl emekler verdiğini çok iyi biliyorum. Ailelerimizin durumu zaten ortada, onlar için en büyük fedakarlığı yaptığınızı biliyorum. Bizler daima sizlerin yanında yer alacağız” dedi.

Kurum yöneticiler ise, Eş başkanların ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, bugüne kadar kendilerine yaptıkları desteklerden dolayı teşekkür ettiler.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.