Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yerel Yönetimler > Esat Paşa Haziresi Kurtarılıyor

28.08.2012 Sal, 15:37

Reklam

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, tarihi, dini ve kültürel özellikleri nedeniyle Erzurum için önem arz eden Esat Paşa Haziresinin kurtarılması için çalışma başlattıklarını söyledi. Hazirenin uçan duvarını inceleyen Korkut, kayma sonucu uçan tarihi özelliği olan mezar taşlarını da muhafaza edeceklerini belirtti.
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, yakın zamanda işlenen tarihi bir hatayla Esat Paşa Haziresi alt kısmında apartman yaptırıldığını hatırlatarak, “Maalesef günün yöneticileri işledikleri kusurun farkına varamamışlar. Maalesef buraya izin verilmiş ve maalesef gerekli tedbirlerde alınmamış. Duvarın uçmasının ardından ben ilgili arkadaşlarımıza talimat verdim. Burayla ilgili teknik çalışmamız oldu. Buraya yukarıdan gelen baskıyı ölçerek, alttaki mevcut binayı dikkate alarak aşağıdan geniş, yukarı doğru daralan ve özellikli burgulu demirle güçlendirilmiş perde duvar yapılması gerekiyor. Maalesef buraya makine sokabilmeniz mümkün değil. Uçan duvar gayri ihtiyari, yasak savma amacıyla yapılmış. Onun içinde baskı birikince taşıyamamış. Apartmanda oturan insanların da güvenlikleri risk altındadır. Ancak bu binaya izin verenler, gelecekte yaşanacakları görmemişler” dedi.

 
Hazirede incelemelerde bulunan Ali Korkut, biran önce çalışmaların tamamlanarak güçlendirilmiş demir ve beton duvarın ihale edilmesi talimatını verdi. Yakutiye Belediye Başkanı Korkut, “Tahmini maliyeti 150-200 milyonu bulabilecek bir iş. Belediye olarak Erzurum kültürünün korunması, mezar taşlarının sağlıkla geleceğe taşınması için bu bedele katlanacağız. Mezar taşlarının da muhafazası ve korunması için gerekli işlemler yapılacaktır. En kısa sürede Esat Paşa haziresinin ve aşağıdaki apartmanda yaşayan insanların can güvenliğinin garantiye alınması için ihaleyi yapıp çalışma başlatacağız” şeklinde konuştu.
Esat Paşa Haziresinin dini, tarihi ve kültürel özelliklere sahip bir mekan olduğunu dikkat çeken Korkut, bir kültürün yaşatılması için katlanılması gereken külfet neyse katlanacaklarını söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.