Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Eşi cezaevinde olan kadına da maaş

03.11.2012 Cts, 10:25

Reklam

Vefat eden erkeklerin eşlerinden sonra, tutuklu ve hükümlü eşlerine de maaş… Bakan Fatma Şahin, bu konuda çalışmalara başladıklarını müjdeledi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’den kadınlara yönelik iyi haber…

Eşleri vefat eden kadınlara maaş bağlanmasının ardından kapsam genişliyor. Bakan Şahin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada ayrıntıları açıkladı: Cezaevlerindeki erkeklerin dışarıdaki eş ve çocukları için Adalet Bakanlığı ile yeni çalışma sistemimizi başlattık. Şahin, konuşmasında özetle şu şu bilgileri verdi:
– Yıl sonuna kadar yardım yapılacak kadınların sayısı 220 bini bulacak. TOKİ ile yürütülen sosyal konut projelerinde 1+1 sisteminden 2+1’e geçiyoruz.
ESKİ EŞE DÖNÜŞ
– Boşanmaları inceledik. Yılda ortalama 100-120 bin arasında çift boşanıyor. Boşananların yüzde 70’i yeniden evleniyor. Eski eşiyle evlenme oranı yüzde 14-15.
– Sosyal yardımlarda puanlama sistemine geçiliyor. Bölgeler arası gelişmişlik düzeyi, kır-kent ayrımını yapılacak.
– Genç erkek nüfusta işi beğenmeyip çalışmaya yanaşmayanların sosyal yardım yapılması önlenecek.
– Jandarma Genel Komutanlığı’nda ilk kez kadının insan hakkı, kız çocuklarının okullaşmasının önemi, şiddetle mücadele konuları alındı.
– Koruyucu aile sistemini genişletiyoruz. Çocuk tıpkı evlatlık gibi sürekli aile yanında kalacak, sadece hukuki bakımdan evladı değil. Evlat edinmek için bekleyen çok sayıda aile var.

 

9 milyon sıfır gelirle yaşıyor
AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 3 yıllık çalışmasından çarpıcı sonuçları ortaya koydu. Yoksulluk Envanteri’ni tamamladı. Bu çerçevede toplam 18 milyon 300 bin kişi, yoksul kategorisinde kayda girdi. 9 milyon kişi de gelir düzeyi sıfır seviyesinde kabul edilerek, tüm sağlık harcamalarının devlet tarafından karşılanması kararlaştırıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.