Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset, Türkiye > Eyalet sistemi güçlü devletlere zarar vermez

28.03.2013 Per, 8:37

Reklam

Başbakan Erdoğan çözüm sürecine ilişkin halk desteğinin yüzde 64 olduğunu belirtti. Erdoğan, eyalet sistemi ile ilgili de değerlendirme yaptı.

 

Erdoğan, daha önce partisinin Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Orta Anadolu Bölgesi milletvekilleri ve parti teşkilatı üyeleriyle bir araya gelmişti. Başbakan bugün de  AK Parti Genel Merkezi’nde Akdeniz Bölgesi milletvekilleri ile partinin il başkanları, gençlik ve kadın kolları başkanlarıyla buluştu. Toplantıda 100’e yakın isim hazır bulundu.

 

 

 

ÇÖZÜM SÜRECİ UYARILARI

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda Başbakan Erdoğan ve aralarında Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın da bulunduğu parti yöneticileri sunum yaparken, milletvekilleri ve teşkilattan gelen soruları da yanıtladı. Erdoğan, terör sorununun çözümü yolunda önemli bir dönemece gelindiğini belirtirken, muhalefetin bu sürece hiç destek olmadığını kaydetti.

DESTEK YÜZDE 64

Muhalefetin tavrına karşın halkın desteğinin çok yüksek olduğunu kaydeden Erdoğan’ın, “Yaptığımız araştırmalarda da bu ortaya çıktı. Halkın sürece olan inancı ve desteği oldukça yükseldi. Halk süreci gayet iyi algıladı ve verilen destek son araştırmaya göre yüzde 64’lere ulaştı. Bu bizim için çok önemli” dediği belirtildi. Başbakan, süreç boyunca yasal çerçeve dışına çıkılmadığını ve çıkılmayacağını vurgularken, hükümet olarak gerekli sorumluluğu üstlendiklerini vurguladı.

 

 

 

HALKA İYİ ANLATIN

Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde muhalefetin de tavrıyla bazı kesimlerin çekimser kaldığını ya da süreci doğru yorumlayamadığını savunan Erdoğan’ın, “Burada en büyük görev sizlere düşüyor. Muhalefetin tavrı belli. Halka, süreci, neler yaptığımızı ve neyi hedeflediğimizi iyi anlatmalısınız. Bu süreçte muhalefet yalana ve iftiraya yöneliyor. Bunlara fırsat vermemeliyiz” dediği öğrenildi.

 

 

 

EYALET SİSTEMİ GÜÇLÜ DEVLETLERDE SIKINTI YARATMAZ

Toplantıda, büyükşehir düzenlemesi de gündeme geldi. Adana, Mersin, Antalya’nın yanı sıra Hatay ve Kahramanmaraş’ın da büyükşehir statüsüne geçtiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, bu konuda muhalefetin yarattığı spekülasyonlara dikkat çekti. Düzenlemenin, hizmetin şehirlerdeki herkese ulaştırılması amacını taşımasına karşın muhalefet tarafından ‘eyalet sistemine gidiş’ olarak yorumlandığını kaydeden Başbakan’ın “Buradaki amaç eyalet sistemine geçiş değil, daha iyi hizmet. Esasen, eyalet sistemi güçlü devletlere de zarar vermez, yarar da sağlıyor. ABD bunun örneği. Bizim de 2023 hedeflerimiz, o güçlü devletler arasına Türkiye’yi sokmak. Bu gerçekleştiği takdirde eyalet sistemi de olsa sıkıntı yaşanmaz” mesajı verdiği öne sürüldü. Büyükşehirlerin yeni dönemde çok daha büyük imkanlara sahip olacağını hatırlatan Başbakan’ın halka gerekli bilgilendirmenin yapılmasını istediği bildirildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.