Anasayfa > Slayt Haber, Türkiye, Yaşam > Fazıl Say’ı savunayım derken saçmaladı!

21.04.2013 Paz, 1:47

Reklam

Vatan gazetesinden Ruhat Mengi bugünkü köşe yazısında Fazıl Say olayına başka bir açıdan yaklaştı. Yaradan’ın bir dine ait olmadığını söyleyen Mengi bu işin hukuki açıdan hiçbir tarafı olmadığını söyledi.

 

Mengi yazısının sonunda Fazıl Say’ın hukuka karşı suç işlemediğini, Allah’a karşı suç işlediğini savunurken, Fazıl Say’la ilgili değerlendirmenin Allah tarafından yapılabileceğini dile getirdi.

Fazıl Say’ın Twitter’da retweet ettiği cümleler ilgili savunurken, yeni bir tartışmaya sebep olabilecek cümleler kullandı. İşte Mengi’nin konuyla ilgili yazısından ilgili bölüm:

 

 

ALLAH MÜSLÜMAN MIDIR? 

Ben Müslüman’ım, sen Müslüman’sın, o Müslüman, bizler.. sizler.. onlar da.. Diğer dinlerden, inançlardan olan vatandaşları da bir yana bırakalım ve farz edelim ki çevremizdeki, ülkemizdeki herkes Müslüman.. Peki Allah, o Müslüman mı? Son din olsa da, Yaradan’ın “belli bir dine ait olduğunu” kim iddia edebilir?

 

 

FAZIL SAY HANGİ DİNİ AŞAĞILIYOR?

Peki teröristlerin serbest olduğu bir dönemde Fazıl Say gibi dünya çapında bir sanatçının hapis cezası alması “önemsiz” midir? Değildir.. Ömer Hayyam dörtlüğü kendisine ait değil, ceza aldığı diğer cümle de kendisine ait değilmiş, onu da başkasından retweet ettiğini avukatı açıklamış, zaten kendisi de yazarken belirtmiş. Tamam, bu tür bir cümle yazılmamalı, retweet de edilmemeli diyebilirsiniz ama “kim bilir kaç kişiyi öldürmüş” teröristlerin “çözüm adına” serbest dolaştığı devirde “ifade özgürlüğü kapsamında alınması gereken ve zaten başkasının yazdığı cümleler için” 10 ay hapis ne demek?

 

 

 

Bana ait değil dediği cümle şöyle; “Bilmem fark ettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi Allahçı, bu bir paradoks mu?” Yani yazan şahıs, “magazincilerin yavşak ve adi olanlarının, hırsız ve şaklabanların hep Allah adını dilinden düşürmediğini, inanır göründüğünü” söylemiş. Peki bu cümlede hangi din aşağılanmaktadır?

 

 

SUÇ ALLAH’A KARŞI İŞLENMİŞ

Dünyada kimbilir kaç milyon “hiçbir dine inanmayan ama Allah’a inanan” insan yaşıyor. Müslümanlık’tan önceki dinleri de Allah göndermiş, biz buna inanıyoruz, o dinlere mensup olanlar da aynı Allah’a inanıyor. O zaman “hepsi Allahçı” sözü ile bir dinin veya dinlerin aşağılandığı nasıl iddia edilebilir?

 

 

Dün gazetelerde Say’ın “O tweetleri ben atmadım” diyen cümlelerini okurken fark ettim bunu.. Eğer ortada bir yanlış, bir aşağılama, bir suç varsa bu “Allah’a karşı” işlenmiş, bu nedenle de cezasını vermek Türk yargısının görevi değil, ancak Allah değerlendirebilir.

 

 

Kısacası, dava baştan yanlış açılmıştır, karar da aynı yanlışın devamıdır!

YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

fehmi akçıl

Allaha karşı işlenmiş Allah inancı olanlar dava açmış geri zekalı dinsiz

21.04.2013, 11:00
Hüseyin Vanlıoglu

sayın gazeteci Ruhat hanım ismindende anlaşılıyorki senin ruhi halvetin bozuk Yüce Allahı anlıyamıyorsun . bir kere hazreti Mevlanaya bak Yunus Emreye bak Hacı Bektaşı veliye bak .birazcık anlarsın dilerim. Fazıl Say . seni kurtarmaz ahı ömrün badesi doldugu zaman agzında dilin dondugu zaman Allah varmı yokmu Müslümanmı deilmi .. anlıyacaksın . Rahmetli Cem Karaca gibi Allah yar yar diye feyrat edersin dilerimki İnşallah Aklını başına alırda düzelirsin . Rameti Büyük Cenabı Allah Affeder.

21.04.2013, 21:44