Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > ‘Gediz Güveci’nin Ünü Giderek Yayılıyor

24.11.2015 Sal, 10:24

‘Gediz Güveci’nin Ünü Giderek Yayılıyor

Reklam

Kütahya’nın Gediz ilçesinin adı anıldığında, ilk akla Meşhur ‘Gediz Güveci’ geliyor.

Uzun yıllardan beri Gediz ilçesi ve çevresinde unutulmaz damak tadı olarak bilinen meşhur ‘Gediz Güveci’, taş fırında odun ateşinde doğal toprak kaplarda pişiriliyor.

Kuzu eti, oğlak ya da erkeç (kısırlaştırılmış erkek kıl keçisi) etinden hazırlanan Meşhur ‘Gediz Güveci’ içerisine et, su ve tuzdan başka hiç bir şey eklenmiyor. Bu sayede etin muhteşem tadı hiçbir şekilde değişikliğe uğramamış oluyor. Özel olarak hazırlanmış taş fırında, odun ateşiyle doğal yollarla üstü yine tamamen doğal toprak bir güveç kabıyla kapatılarak taş fırına sürülen Gediz Güveci yaklaşık 6 saatte pişiyor.

Yıllarca isimleri hafızalarda yer etmiş eski güveç ustalarını birer birer kaybeden Gediz ilçesi, bu yöreye özel eşsiz damak tadı olan Meşhur ‘Gediz Güveci’ni yeni yetişen çıraklar ve ustalarla yaşatıyor.

Bereket Güveç Salonu sahibi Gediz Güveci ustası Kudret Kul, taş fırında pişirdiği Meşhur Gediz Güvecini Türkiye’nin her yerinden gelen müşterilerine sunmaktan ve bu güzel yöre yemeğini yaşatmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Kul, 1990 yılından beri severek yaptığı Meşhur Gediz Güvecini tatmak için Kütahya, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Aydın, Denizli, Muğla ve Gümüşhane’den müşterileri geldiğini ve çeşitli bölgelerden aldığı siparişlerle müşterinin adresine bile güveci ulaştırdıklarını ifade etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.