Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Gel de şimdi bu Vali’yi sevme!

27.07.2013 Cts, 1:30

Gel de şimdi bu Vali’yi sevme!

Reklam

Bir hafta önce.. Yer: Erzurum Valiliği, Hükümet Konağı.. Vali Dr.Ahmet Altıparmak’ın ‘tabyalarda, şehit ve gazi ailelerine bir iftar yemeği verme fikri’ konuşuluyor. Aralarında bir Vali yardımcısının da olduğu zevat, alt yapı problemleri sebebiye burada iftar verilemeyeceği görüşünü savunuyor. En azından tuvalet, mescit filan, bir sürü gerekçe öne sürülüyor. Doğrusu söylenenler, pek de ‘saçma’ değil! En azından bugüne kadar öyle bir olay olmamış. Herşeyin bir çaresi var, ölümden gayri! İşte istenince oluyor denir ya. Vali istiyor, nihayetinde oluyor. Tuvalet ve benzeri problemlerin de çözümü elbette var, bir haftada o işler bir şekilde hallediliyor. Ve Erzurum’un ‘sıradışı’ Valisi, kesin talimat veriyor: Orada o iftar olacak!

 

 

***

O iftar bu akşam oldu. Basın Müdür Ziyaettin Uçan, şehit ve gazi ailelerinin de iştirak ettiği Aziziye Tabyalarındaki iftar yemeği için beni de telefonla davet etti. İyi, kötü oraların akşam soğuğunu bildiğimden biraz da hazırlıklı gidiyorum. Eski bir gazeteci dostumuz olan sevgili Zekeriya Deniz ile anlaşıyor ve onun makam aracıyla tam da iftara 5 dakika kala tabyalara geliyoruz. Mekan, elbette ki çok gizemli! Her tarafımızı heyecan kaplıyor. Ve bir Erzurumlu olarak daha önce Askeri alan olarak girilmemiş olan ve şimdilerde halka açılan 1 Nolu Aziziye Tabyasından içeri girdiğimizde, başrolde ‘izdiham’ı görüyoruz! Beklediğimizden oldukça fazla bir kalabalık göze çarpıyor. Üstü açık tabyanın içine girdiğimizde 700’e yakın kişi, iftar için artık dakikaları bekliyor. Zaten gözucuyla baktığımızda yer bulamayacağımızı anlıyor ve yemeklerin servis edildiği mutfağa doğru yöneliyoruz. Hiç değilse bir su içip, iftar açalım istiyoruz. Bu arada, Erzurum’a davetli olarak gelen Bağdatlı ünlü hafız Remzi Er, Kuran-ı Kerim okuyor, bizleri o esnada o güzel sesi ile de adeta büyülüyor..

 

 

 

***

Yemeği Lokantacılar Derneği Başkanlığı da yapan Çınar Lokantası’nın sahibi Zeki Çınar organize etmiş. Zeki bey ile o kalabalıkta selamlaşırken, bir başka Zeki bey ile karşılaşıyoruz. ARKES’in ve Can Urfa’nın sahibi Zeki Arıcıoğlu bu bahsettiğim öteki Zeki bey! Zekeriye bey, Zeki bey ve ben, hemencecik mescit olarak tahsis edilen bölüme kendimizi zor atıyoruz. Atıyoruz derken, yanıbaşımızdaki mutfak personeline de rica minnet ederek, plastik tabaklarımızla yemeklerimizi de almayı başararaktan! Mescitte oturuyor, iftarımızı açıyoruz. Bizimle birlikte orada Sivil Savunma elemanları da var. Belki de üçümüz ilk defa bir mescitte iftar açmış oluyoruz. Heyhat! Aylarca rus müdahalesi karşısında kendilerini savunan cefakar, yiğit askerlerimizin siper oldukları yerde biz ayran çorbasına, çoban kavurmasına ve şehriyeli pirinç pilava girişiyoruz!

 

 

 

***

Yemeğe iştirak eden herkes, Vali Dr.Ahmet Altıparmak’a minnet duyuyor. Hava alabildiğine soğuk ama böylesine tarihi bir atmosferde bizlere bu iftar proğrmını ayarlayan Vali’ye övgüler diziyoruz. Bir ara bakıyorum, o da bir hayli memnun görünüyor. Yemek servislerinde bir problem yaşanmasın diye de Vali yardımcısı Naci Aktaş, büyük bir telaş yaşıyor. En küçük bir aksaklık dahi istemiyor belli ki. Tabyanın dev duvarına Türk bayrağının sağında ve solunda iki büyük resim dikkatimizi çekiyor. Biri ulu önder M.Kemal Atatürk, diğeri de Kazım Karabekir paşa. Uzun zamandır görmediklerim dostları görüyorum burada. Özel İdare Genel Sekreteri Adnan Yazıcı, çoluk çocuk gelmişler. Böyle bir atmosferi çocuklar da yaşasın istemiş. Kürsüye Tabyalar ile ilgili vermek üzere çıkan ERVAK Başkan Yardımcısı, eğitimci Abdurrahman Zeynel hoca, hepimizin yüreklerini titreten bir konuşma yapıyor. Vatan savunmasında bulunan Osmanlı ordusunun fedakarlıklarından sözediyor. Sonra Vali bey çıkıyor kürsüye. O da Zeynel hocanın aslında herşeyi anlattığını belirtirken, daha fazla söze gerek olmadığını belirtiyor, biraz da soğuğu dikkate alarak, nezaket gösteriyor, konuşmasını kısa tutuyor.

 

 

 

***

Tabyalar için ERVAK’ın büyük gayretlerini biliyoruz. Bir farkındalık oluşturması için buraların mutlaka sivil halka da açılması gerektiği için bir dizi çalışma başlatan ERVAK’ın Başkanı Erdal Güzel, bu iftar proğrmı için oracıkta Vali Altıparmak’a teşekkür ediyor. Güzel, ” Biz onca uğraştık, siz noktayı koydunuz!” diyor. Büyükşehir Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu da, manzara karşısında adeta büyülenmiş. Özellikle tabya önünden akşam Erzurum’un görüntüsü Tavlaşoğlu’nu çok etkilemiş olmalı ki, ”Burasını pekala bir Çamlıca Tepesi yapabilirirz” diye konuşuyor. Şehit ve gazi aileleri de böyle bir ortamda iftar açtıkları için mutlular. Hepsi teşekkür için Vali’nin önünde kuyruk oluşturuyorlar. Veda anında bir şey dikkatimi çekiyor. Bölge Eğitim Hastanesi Başhekimi, davetliler ile Vali beyin hatıra fotoğrafı çekimi esnasında cep telefonunu çıkarıyor, fotoğraf çekiyor! İnanılır gibi değil! Bir foto muhabiri gibi ha bire resim çekiyor. Niye çekiyor, neden çekiyor, anlamakta ben güçlük çekiyorum!

 

 

 

 

NOT: Bu iftar proğramında ne yalan söyleyeyim, birini gözlerim aradı ama göremedim. Bu kişi Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal hanımefendiydi! Bir şekilde o da böyle bir organizasyon için davet edilmeli ve orada olmalıydı.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

atilla okuyucu

Sayın yazar; Daha öncede arz ettiğim ve basında yer alan erzuruma çılgın projeyi i bir daha gündeme taşısanız hatta vali beyle özel görüşebilseniz seçim arefesinde ortam tekrar hareketlenmiş olur.böyle bir vali belediyeden daha etkili olur diye düşünüyorum.projem şuydu ;yakutiye medresesi,lala paşa camii,taşhan,kale,çifte minareler,taş ambarlar,yakutiye belediyesi arasında kalan beton arme binalar yıkılıp erzurumun tarihi ortaya çıkarılacak.kanaatimce bu alan dünyadaki en güzel meydanlardan biri olacak.daha sonra burada saltuklu,selçuklu,osmanlı ve cumhuriyet müzeleri oluşturulacak.cazibe merkezi halini alan bu meydanda dünyaca ünlü bir aktöre film yaptırıbilinirse işte erzurumun ekonomik kurtuluşu olur.sadece yıkım bile yapılsa bu güzellikler ortaya çıkar.daha onlarca güzel proje burada hayat bulur.kültür turizmi patlar.sayın yazar vali bey vasıtasıyla böyle bir şeyi erzurumun ve türkiyenin gündemine taşırsanız ne mutlu size ve bana.bu arada bu projeyi erzurumun gündemine taşyan benim.belediye ve bakanlığın daha önce konuştukları kale ve çevresi idi.hatta daha sonra benim yazımın basında çıkmasıyla onlar büyüttüler ama yine lokal kaldı.

27.07.2013, 15:41