Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Öne Çıkan Haberler > Geleneksel Organik Meyve ve Sebze Festivali yapıldı

17.07.2012 Sal, 19:29

Geleneksel Organik Meyve ve Sebze Festivali yapıldı

Reklam

Erzurum’un Oltu ilçesine bağlı Ayvalı köyü 3. Geleneksel Organik Meyve ve Sebze Festivali yapıldı.

 

Ayvalı köyü yaylasında gerçekleştirilen festivale katılım bir hayli fazla oldu. Bu yıl havaların kurak ve soğuk geçmesi nedeniyle festivalde meyve ve sebze yer almadı. Ayvalı köyü muhtarı Mustafa Albayrak, “Bu sene sebzelerimiz ve meyvelerimiz yetişmedi. Ancak festivalimiz amacına ulaştı” dedi.

 

Gurbetteki köylülerinin sıla hasretini giderdiklerini dile getiren Muhtar Albayrak, festivale destek ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Katılımın her yıl artmasının kendilerini sevindirdiğini belirten Muhtar Albayrak, köylülerin festival alanına 3 gün öncesinden giderek çadır kurduklarını söyledi.

 

Orman içerisinde temiz ve bol oksijenli üç gün geçiren çoluk-çocuk, yaşlı-genç herkesin büyük keyif aldıkları festival renkli görüntülere de sahne oldu. 84 yaşındaki Şahin Şimşek, 75 yaşındaki eşi İfakat Şimşek’e elleriyle kestiği döneri ikram ederken, 60 yıldır hiç eşiyle kavga etmediklerini ve birbirlerine halen daha ilk günkü gibi aşık olduklarını dile getirdi.

 

Sabahın erken saatlerinde festival alanındaki çadırlarının önünde yaktıkları semaverlerde demlenen çaylarını yudumlayarak kahvaltılarını yapan köylüler, öğlende ise kebap ocaklarını ateşledi. Cağ kebapların hazırlanıp mangalların yakıldığı, ip beşikler ve hamakların kurulduğu festivalde köyün renkli simalarından olan bıyıklarıyla herkesçe tanınan Kamil Polat hamakta yatmanın keyfini çıkardı. Orkestra ve davul zurna eşliğinde halay çeken Ayvalı köylüleri gönüllerince eğlendi.

 

Erzurum’un tanınmış simalarından Teyo tiplemesini yapan Oğuzhan Şimşek, köylülerini gülme krizine soktu. Büyük alkış alan Oğuzhan Şimşek festivalin en şanslılarından olduğunu dile getirerek, “Oynadığım oyunu beğendiler ve 750 lira bahşiş verdiler” dedi.
Her yıl olduğu gibi bu yılki Festival Ağalığı için kıyasıya bir çekişme yaşandı. Ağalık için Bünyamin Demir, Hacı Çelik ve Cihan Demir’den 2 bin 100 lirayı veren Cihan Demir festival ağalığına seçildi. Festival ağası Demir, ağalık sistemine karşı olduğunu fakat bu köyün festivalinin devamı için birilerinin taşın altına elini sokması gerektiğini söyledi. Yılda bir kez dahi olsa köylerine festival nedeniyle gelerek hasret giderme fırsatı bulduklarını aktaran Demir, “Köyümüzdeki dargınlıkları barıştırıyoruz. Birlik ve beraberliğin en güzel örneğini yaşıyoruz” şeklinde konuştu. Ata binerek festival alanındaki köylülerini selamlayan Ağa Cihan Demir, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Bu arada düzenlenen festivale il genel meclisi üyesi Mustafa Macit, Oktay Cengiz ve Ömer Öztürk’ün yanı sıra Oltu Özel İdare Şube Şefi Mükail Özbey ve diğer köy muhtarları da katıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.