Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset, Türkiye > Gencebay’dan TBMM’ye çok önemli çağrı

23.04.2013 Sal, 11:58

Reklam

Akil İnsanlar Komisyonu’nun en önemli isimlerinden biri olan Orhan Gencebay Siyaset Meydanı’nda Ali Kırca’nın konuğu oldu. Aldığı eleştirilere ne kadar üzüldüğünü ve toplantılara neden katılamadığını da açıklayan Gencebay TBMM’ye ve milletvekillerine ise çok önemli bir çağrıda bulundu.

 

Ali Kırca’nın sorularını bütün samimiyetiyle yanıtlayan Orhan Gencebay sürecin gidişatı açısından TBMM’ye böyle seslendi;

TBMM’YE ÖNEMLİ ÇAĞRIBen duygularımı, düşüncelerimi hislerimi anlatıyorum ama hiç bir zaman siyasi bir görüşle anlatmıyorum. Benim şimdi yüklendiğim misyonda siyasi bir misyon değil ülkesini çok seven bir insan ve sanatçı misyonudur. Ben görevimi bir sanatçı olarak iyi yapmaya çalışıyorum beni bu görevde kimse yönlendirmedi bana kimse de benim bilmediğim herhangi bir şeyi söyletemez. Ben şuna inanıyorum bu görevi üstlenen herkes barış niyetiyle,ülkesini sevdiği için yapıyor bu işi. O yüzden benim parlementodan, Büyük Millet Meclisimizden bir ricam var. Her sorunun çözülebileceği ve barışın sağlanabileceği en önemli yer meclistir. Orada bizim yüce halkımızın büyük iradesi var o iradeye sahip canlarımız var. O canlarımızdan halkımız barış içinde huzur için yaşamayı bekliyor. Bunun için gerekli ilke ve kuralları almalarını bekliyor. Tabii ki oradakiler de bu görevi aldıkları için bunu yapmak istemindeler ama rica ediyorum onlar görevlerini yaparsa bize bir görev düşmez. O yüzden benim en büyük ricam lütfen bu konuda en büyük sözü söyleyecek en büyük kararı verecek olan yüce meclisimiz bu kararı bir an evvel versinler de halk huzura kavuşsun, hepimiz rahat edelim.

 

 

BİZİM OZANIMIZ İLE KÜRTLERİN DENGBEJİ AYNI KİŞİDİR

Kürtçe yasağını ilk duyduğunda yaşadığı şaşkınlığı anlatan Gencebay, “böyle bir şey nasıl olur?” diye sordu. Kürtler ver Türkler arasında kültürel bir kaynaşma yaşandığını savunan ünlü sanatçı çarpıcı örnekler verdi:

Bizim aşıklarımız vardır, ozanlarımız, dedelerimiz vardır. Mesela dengbejler vardır Kürt folklöründe. Dengbejler ile bu ozanlar aynı kişilerdir. Aynı görevi yaparlar. Aynı güzelliklerden aynı tarz tavırla bahsederler. Şerefname diye bir ktiap vardır. İdris-i Bitlisi’nin yazmış olduğu kitaptaki mit, Kürt efsanesi ile Ergenekon aynıdır. Yani o kadar içiçe girmişki. Biz böyle muhteşem bir kültür ve tarihin içinde Türkiye Cumhuriyeti olarak varlığımızı sürdürüyoruz.

 

 

AKİLLİK TEKLİFİ BAKAN’DAN GELDİ

Akil İnsan olma teklifini nasıl aldığını anlatan Gencebay, Bakan Beşir Atalay’ın kendisini aradığını ve sürece katkı istediğini açıkladı. “Tereddüt etmeden kabül ettim” diyen Gecebay, barışa inandığını ve üzerine düşeni yapmak istediğini, bunun bir borç olduğunu söyledi.

 

 

GÖNLÜM KIRILDI! BANA BUNLARI NASIL YAKIŞTIRDILAR!

Akil İnsanların aldığı eleştirilere yanıt veren Orhan Gencebay fiili bir itibarsızlaştırmayla karşı karşıya olduklarını ve büyük bir haksızlığa uğradıklarını söyledi. Eleştiri ve suçlamalar nedeniyle çok üzüldüğüü doktora gitmek zorunda kaldığını kaydeden Gencebay, “bana bu olumsuz şeyleri nasıl yakıştırdılar bilmiyorum, buna gönlüm kırıldı.” dedi.

 

 

SUÇLAMALAR NEDENİYLE ÇOK KIRILDIM, HASTA OLDUM!

“Çok kırıldım, hatta hasta oldum, doktora gittim. Bunca yıldır halkın Orhan Babası olarak biliniyorum. Ben bunca yıldan beri hiç anlaşılmadım mı diye üzüldüm. Benim gönlüm dostlarım benim ne dediğimi çok iyi bilir ama bazı gönül dostları bazı sesler çıkardı. Buna kırıldım. Ben böyleyim diyorum ve bana bu olumsuz şeyleri nasıl yakıştırdılar bilmiyorum, buna gönlüm kırıldı.”

 

 

50 YILDIR NEYSEM ŞİMDİ DE OYUM!

“Ben 50 yıldır neysem oyum. Ama bunlar aşılır. Ben halkıma ve barışın geleceğine inanıyorum. Birbirimizi kırmayalım. Dil yarası çok önemlidir. Şarkılarımda da bundan bahsetmiştim. Ben de dil yarasını vurguladım. Dedim ki kötü konuşmayalım. Çünkü dilimizle iletişim kuruyoruz. ”

 
GENCEBAY AKİLLERİN GEZİLERİNE NEDEN KATILMIYOR?

“Medyada yapabileceğim ne varsa yapıyorum. Ama kısa süre sonra etkinliklere katılacağım. Bazı sağlık sorunlarım var. Kalbimde ritim sorunu var önemli füzeyde. Yıllar önce baypass ameliyatı olmuştum. Ritim sorunu önemli tabii. 4 tane doktorum da bir yerlere gitmemi istemedi. Ama bir an evvel katılsam diyorum. Üzülüyorum da buna, çok üzülüyorum. Ancak sonuçta fiili olarak katılacağım.”

 

 

 

AKİLLER PARA ALIYOR DEMEK ÇOK GÖNÜL KIRICI

“Bir konu daha var üzüntü verici. Bazılar Akil İnsanlar para alıyor falan diyor. Bu gerçekten çok gönül kırıcı. Ben bypass ameliyatım için ‘başka kalpleri kıramadım kendi kalbimi kırdım’ demiştim.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.