Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > Görme Engellilerle Bürokratlar Arasında Farkındalık Maçı

03.12.2015 Per, 16:00

Görme Engellilerle Bürokratlar Arasında Farkındalık Maçı

Reklam

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Görme Engelliler Spor Kulübü ile bürokratlar arasında B1 (hiç görmeyenler) farkındalık futbol maçı yapıldı.

Yunus Emre Kampüsü Çarşı A Spor Tesisleri’nde bulunan halı sahada düzenlenen futbol maçına Anadolu Üniversitesi Rektörü Naci Gündoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Gençlik Spor Müdürü Hüseyin Aksoy, bürokratlar ve Eskişehir Görme Engelliler Spor Kulübü oyuncuları katıldı.

Maç öncesi her iki takıma çiçek takdim edildi. Ardından oyuncular dakikalarca ısınma hareketleri yaparak maça hazırlandı. Kendilerine özel sesli toplarla atış yapan engelli sporcular, kaleyi tutturmak için kıyasıya mücadele etti. Bürokratlardan oluşan takım ise dakikalar öncesinden gözlerini kapatıp, karşı takımla aynı ruhu yaşayarak maça hazırlandı. Ardından görme engelliler ile bürokratlar arasında başlayan maçta her iki taraf kıyasıya mücadele etti. Görme engelliler için özel tasarlanan topla oynan maçta, yönlendiriciler oyunculara destek sağladı. Kıran kırana geçen mücadelenin sonunda ise dostluk kazandı.

“ÜNİVERSİTE OLARAK ENGELLİLERE HER TÜRLÜ HASSASİYETİ GÖSTERİYORUZ”

Maç öncesi açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, kendilerinin üniversite olarak engellilere hem eğitim hemde yaklaşım konusunda gerekli hassasiyeti gösterdiklerini söyledi. Gündoğan, “Bugün malum Dünya Engelliler Günü. Bugün dolayısıyla bütün engelli öğrencilerimizin, personelimizin ve vatandaşlarımızın bugününü kutluyorum. Tabi ki bugünün anlamı bütün günlerde olduğu gibi bu konuda bir farkındalık oluşturmak. Biz de Anadolu Üniversitesi olarak gerçekten hem engellilerin eğitimi konusunda hem de engellilere yaklaşım hassasiyeti konusunda önemli bir kamu kuruluşu olduğunu düşünüyoruz. Bugünkü etkinlik ise görme engellilerimizle hem bizim empati yapma durumumuzu ortaya koyacak bir futbol müsabakası yapacağız. Ben çok güzel ve zevkli bir müsabaka olacağını düşünüyorum. Tabi gözlerimizi kapayınca nasıl futbol oynayacağımızı çok merak ediyorum. İnşallah bir tarafımızı yaralamadan müsabakadan ayrılırız. Bunun da bir farkındalık oluşturmasını özellikle diliyorum. Tekrar engelli vatandaşlarımızın Engelliler Günü’nü kutluyorum” şeklinde konuştu.

“AMACIMIZ GÖRME ENGELLİLERE FIRSAT VERİLDİĞİNDE NELER YAPABİLECEĞİNİ İSPATLAMAK”

Eskişehir Görme Engelliler B1 Takımı Kaptanı Ercan Güner de maç öncesi yaptığı konuşmada, kendilerine fırsat verildiği zaman neler yapabileceklerini göstermek için burada olduklarını belirtti. Bu etkinlikten dolayı Anadolu Üniversitesi’ne de teşekkürlerini ileten Güner, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Anadolu Üniversitesi Çarşı A Spor Tesislerinde farkındalık müsabakası düzenliyoruz. Anadolu Üniversitesine teşekkür ediyoruz bizi misafir ettiler. Şehrimizin ve üniversitemizin Rektör ve Rektör Yardımcısı karşı takımda olacaklar. Onları da B1 görmeyen hale getirip karşılıklı maç yapacağız. Amacımız bu maçta bizleri anlamaları, farkındalık oluşturmak, görme engellilere fırsat verildiğinde neler yapabileceğini ispatlamak.

B1 futbolu zilli toplarla oynanmakta, topun içerisinde zil var. Zilli topu ayaklarımızın arasında sürerek gol atmaya çalışıyoruz. Kendisine göre kuralları olan bir oyun” ifadelerini kullandı.

“BU ŞEKİLDE 5 DAKİKA BİLE MAÇ OYNAMAK BİZE ZOR GELDİ”

İlk yarı maçta oynayan ve devre arası duygularını dile getiren Eskişehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Hüseyin Aksoy ise şöyle konuştu:

“Gözlerimizi kapatıyoruz ama ne kadar da olsa kenarından bakmadan edemiyoruz. O hayata alışmadığımız için belki o sıkıntıları yaşamadığımız için 5 dakika da olsa bize zor geldi işin açıkçası. Dolayısıyla ben ikinci yarıda çıktım arkadaşlar devam ediyorlar”

Görme engelli oyuncular maç sonunda böyle bir futbol maçı etkinliği düzenledikleri için Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’a teşekkürlerini ilettiler.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.