Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset, Yaşam > Gündem Erzurum

15.03.2013 Cum, 13:18

Gündem Erzurum

Reklam

ERSİN ÖZTÜRK
ERZURUM (İHA) –

 

AK Parti Erzurum İl Başkanı Murat Kılıç, parti binasında bir basın toplantısı düzenleyerek yerel gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Kılıç, “Ekonomi Bakanlığının hazırlamış olduğu ‘Ekonomik Forum Düzenleme Planı’ projesini bizde şehrimizde uygulamaya çalışacağız. Çalışmalarımız bir gün olmak üzere yılda iki kez yapılaması planlanıyor. Erzurum’da Ekonomik Forum Düzenleme Planımız çerçevesinde şehrimizin güçlü ve güçsüz varlıklarını, yeteneklerini keşfetmek konusunda bir istişare grubu kuracağız. Erzurum Ekonomik Forum Düzenleme Planını yılda iki defa gerçekleştirmeyi planlıyoruz ve bunları il binamızda değil şehrin önemli noktalarında gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Yapılacak olan çalışmalar öncesi Sivil Toplum kuruluşları ve üniversitemizin yöneticilerini de davet edeceğiz. Eğer başarabilirsek sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek ortak bir çalışma yürütmeği hedefliyoruz. Yapılan bütün çalışmaları partimizin genel sekreteryasına ve ilgili bakanlıklarla paylaşarak şehrimiz için önemli adımlar atacağız.” dedi.
Kılıç, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) hakkında ise, “2. OSB çalışmaları devam ediyor. 4 Mart’tan itibaren Valilik ve Belediye bu işler için Mayıs ayı gibi alt yapı ihalesi yapacak.” şeklinde konuştu.
AK Parti İl Başkanı Murat Kılıç, ot ve saman konusunda Damızlık ve Sığır Yetiştiriciliği Birliği’nin işini iyi yapamadığını ifade ederek, “Çiftçimiz bu yüzden mağdur oldu. Fakat bu işi çözmek için çalışmalarını sürdürmekteler. Bizde bu konuda onlara elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz. Çiftçiden alınan paranın geri ödenmesi konusunda Damızlık ve Sığır Yetiştiriciliği Birliği nasıl para bulunur nasıl bir yerden kredi çekilerek mağdur olan vatandaşlarımızın parasını geri verebiliriz şeklinde çalışmalarını sürdürmektedir.” diye konuştu.
Kılıç, Et ve Balık Kurumu hakkında ise, “AK Parti İktidara gelmeden önce özelleştirilmesi tamamlanmayan 8 kombina kalmıştı ve bunlardan bir tanesi de Erzurum Kombinasıydı. Bu konuda biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Fakat bu Erzurum Kombinasının ildeki bütün hayvanları kesebilecek kapasitede olduğunu söylemek mümkün değil. Bu sene yaşanan kuraklık nedeniyle ot ve samanın yetersiz olmasından dolayı vatandaşlarımız kombinaya yöneldi.” dedi.
Hızlı tren’in sadece Sivas – Erzincan arasında olacağı şeklindeki iddiaların asılsız olduğunu kaydeden Kılıç, “Sivas – Erzincan arası hızlı tren projesi sonlandıktan sonra Sivas- Erzurum projesi hazırlanmaya başlanacaktır. Ve bu projenin Erzurum ile de sınırlı kalması söz konusu değildir.” diye konuştu.
Kılıç Vakıflar AVM için, ”Cumhuriyet Caddesinde yapımı tamamlanan Vakıflar AVM için Vakıflar Müdürlüğü iyi bir kiralama sözleşmesi hazırlanmakta bunun için ince eleyip sık dokumaya çalışıyorlar. Sonrasında sıkıntı yaşamamak adına her noktayı en ince ayrıntısına kadar düşünmeye çalışıyorlar. Bildiğiniz gibi Erzurum’daki iş hanları ve pasajlar olumlu yönde kullanılmamakta. Bu yüzden aynı yanılgıya düşmemek adına ihale biraz gecikti.” şeklinde konuştu.
Kılıç, “Yaptığımız ilçe ve köy gezilerimizde Büyükşehir yasasını anlatmaya çalışıyoruz vatandaşlarımıza. Kimsenin kafasında soru işareti kalmaması adına bilgi aktarmaya çalışıyoruz. Yaptığımız gezilerde özellikle köylerde içme suyu ile ilgili sorunlar karşımıza çıkıyor” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.