Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > Güney Sudanlı Sağlık Personeline Eğitim

03.12.2015 Per, 11:00

Güney Sudanlı Sağlık Personeline Eğitim

Reklam

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Güney Sudan’dan Türkiye’ye gelen sağlık personeline Atatürk Eğitim ve Araştırma ile Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde eğitim programı düzenlendi.

Güney Sudan’ın farklı hastanelerinde görev yapan 11 doktor, hemşire ve teknisyen, farklı branşlarda eğitim görmek ve iki ülke arasındaki bilgi ve tecrübe aktarımı için Türkiye’ye geldi. Türkiye’de sağlık alanında kullanılan ileri teknoloji ile yeni ameliyat ve tedavi tekniklerini yerinde görmek amacıyla hazırlanan eğitim programını tamamlayan sağlık çalışanlarına Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Sertifika töreninin açılış konuşmaları Güney Sudan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Majok Guandong ve TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Keman Özdemir tarafından yapıldı.

Güney Sudan Büyükelçisi Guandong, Türkiye’nin bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan’ı ilk tanıyan ülkelerden olduğuna işaret ederek, Türkiye ile ikili ilişkilerini her alanda geliştirmek istediklerini söyledi.

TİKA Orta Doğu ve Afrika Daire Başkanı Keman Özdemir ise, TİKA’nın Türkiye’nin dışa açılan yüzü olduğunu belirterek, Türkiye’ye eğitim için gelen sağlık çalışanlarına yardımcı olmanın, belirli sürelerle eğitimlerine katkıda bulunmanın kendilerini çok mutlu ettiğini ve bu başarılı eğitim süresine katkıda bulunan emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Katılımcılardan söz alanlar, eğitimin verimli geçmesinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, TİKA ve Sağlık Bakanlığı’na teşekkür ettiler. Güney Sudanlı sağlık personeline yönelik düzenlenen ikinci grup eğitim programı, İstanbul’a gerçekleşen kültürel gezi ile sona erdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.