Anasayfa > Araştırma-İnceleme, Öne Çıkan Haberler > Halkın yüzde 50’si ‘depremde evim yıkılır’ dedi

27.10.2012 Cts, 22:43

Reklam

Türkiye genelinde birinci derece deprem bölgesi olan 32 ilde yapılan ankette çarpıcı sonuçlar var.

 

Yapılan ankette ‘evinizi alırken/kiralarken depreme karşı zemin etütlerinin yapılıp yapılmadığına dikkat ettiniz mi?’ sorusuna yüzde 76 ‘hayır’ sonucu çıktı. ‘Evinizi alırken, kiralarken depreme dayanıklı olup olmadığını araştırdınız mı?’ sorusunun cevabına ise vatandaşın yüzde 75’i ‘hayır’ cevabını verdi.

 

Vatandaşın geneli yaşadığı yapının depreme karşı dayanıklı olup olmadığını yetkili kuruluşlar tarafından inceletmiyor. ‘Yaşadığınız binanın ya da binanızın üzerinde kurulduğu zeminin depreme dayanıksız olması halinde ne yapmayı düşünüyorsunuz?’ sorusundan ise olumlu sonuçlar ortaya çıktı. Halkın yüzde 40,7’si ‘devlet kira yardımı yaparsa bina yeniden yapılana kadar boşaltırım’ dedi. Daha güvenli bir yerde yaşamak için hemen boşaltırım diyenlerin oranı ise yüzde 23,3.

 

‘Gerçekleşmesi muhtemel bir depremde evinizin hasar göreceğini ya da yıkılabileceğini düşünüyor musunuz?’ sorusuna metropoller de yaşayan vatandaşların yüzde 43’ü ‘evet’ dedi. Ortaya çıkan sonuçlarda halkın yüzde 50’si yaşadığı yerin olası bir depremde ayakta kalacağından şüpheli.

 

Anketten çıkan bir diğer sonuca göre vatandaş konutunun depreme dayanıklı olup olmadığını tespit ettirmek istiyor. Türk halkının geneli aile ve akrabalarının bulunduğu yerlerde yaşıyor. Vatandaşın yaşadığı yeri seçerken dikkate aldığı diğer faktörler ise doğup büyüdüğü yer olması ve ev/daire fiyatlarının uygun olması şeklinde sıralanıyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.