Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Haspolat, Erzurum’da yaptıkları çalışmaları kamuoyuyla paylaştı.

31.07.2012 Sal, 16:18

Reklam

Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürü Murat Haspolat, müdürlük olarak Erzurum’da yaptıkları çalışmaları kamuoyuyla paylaştı.

 
Makamında basın toplantısı düzenleyen Haspolat, Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü’ne Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki 8 ilin bağlı olduğunu ifade ederek, “04 Temmuz 2011 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 645 sayılı KHK ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı kurulmuştur. 645 sayılı KHK kurulan Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Ana Hizmet Birimleri olarak; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, bağlı birimler olarak Orman Genel Müdürlüğü, DSİ Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak yapılandırılmıştır. Bu yapılanma sürecinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ise 15 ilde bölge müdürlüğü şeklinde teşkilatlanmıştır. Bu bağlamda kuruluş merkezi Erzurum olan 13. Bölge Müdürlüğümüz ise içerisinde Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ardahan, Iğdır, Kars, Ağrı, Bingöl illerini kapsayacak şekilde kurulmuştur.” dedi.

 
Müdür Haspolat, Nene Hatun Tarihi Milli Park’ında yapılan çalışmalara da değinerek, şöyle konuştu:

 
“ Aziziye ve Mecidiye Tabyalarının bulunduğu 387 hektarlık alan 18 Mayıs 2009 tarih ve 2009/ 15016 Bakanlar Kurulu kararıyla Nene Hatun Tarihi Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Erzurum Nene Hatun Tarihi Milli Parkı’nın sahip olduğu doğal tarihi ve kültürel değerlerin koruma kullanma dengesi gözetilerek belirli bir plan dahilin de sürdürülebilir kullanımı ve yönetimini sağlayarak gelecek kuşaklara bir miras olarak bırakmak, alanda yapılabilecek rekreasyonel faaliyetlere ilişkin plan, proje ve programların çerçevesini belirlemek alandaki ekosistemleri etkileyen baskıyı azaltmak amacıyla 2873 sayılı Milli Parklar kanunun 4. Maddesi gereğince Genel Müdürlüğümüzce uzun devreli gelişme planı hazırlatılmış olup bakanlığımızca onaylanmış ve eylem planı da hazırlanmıştır. Anayasa Platformu toplantısına katılmak üzere Erzurum’u ziyaret eden TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Nene Hatun Tarihi Milli Parkı, Mecidiye Tabyasında Harp Tarihi Müzesi yapımında kullanılmak üzere 2013 yılı bütçesine yeterli miktarda ödeneğin konulacağını beyan etmişlerdir. Bu bağlamda Meclis Başkanımızın beyanları doğrultusunda Nene Hatun Tarihi Milli Parkı Mecidiye Tabyasında söz konusu Harp Tarihi Müzesinin yapılabilmesi için gerekli proje devam etmektedir.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.