Anasayfa > Ekonomi, Gündem, Öne Çıkan Haberler > Havadaki Kriz Bahçeyi De Vurdu

05.12.2015 Cts, 9:48

Havadaki Kriz Bahçeyi De Vurdu

Reklam

Rusya’yla Türkiye arasında yaşanan kriz, narenciye ambarı konumunda olan Adana’daki üreticileri zora soktu.

Adana’nın merkez Yüreğir ilçesindeki çiftçilerin bağlı olduğu Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Rusya’nın Türkiye’den sebze, meyve ithalatını yasaklama kararının hem üreticileri, hem de ihracatçıları kaygılandırdığını söyledi. Başkan Doğan, Rusya’nın bu yaptırımlarından en çok Adanalı narenciye üreticisinin olumsuz etkileneceğini belirterek, alternatif pazarlara ağırlık verilmesini istedi.

Türkiye’nin sınır ihlali yapan Rusya uçağını düşürmesiyle iki ülke arasında yaşanan krizi değerlendiren Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, limon hariç narenciye ürünlerine ambargo getirilmesinin portakal, mandalina üreticilerini zor durumda bırakacağını bildirdi.

“NARENCİYE AMBARGOSU EN ÇOK ADANA’YI ETKİLER”

Mehmet Akın Doğan, Türkiye’de ortalama narenciye rekoltesinin 3.5 milyon ton olduğunu, bunun yüzde 25’ünün Adana’da hasat edildiğini ve yaklaşık 850 bin ton narenciyenin iç ve dış pazarlarda buradan satışa sunulduğunu kaydetti. Narenciyeye uygulanan ambargonun en çok Adana’yı etkileyeceğini vurgulayan Doğan, “Ülkemiz, Rusya’ya yıllık yaklaşık 500 milyon dolarlık narenciye ihraç ediyor. Rusya’ya narenciye ihracatımızın yüzde 60-70’ini gerçekleşmiş durumdayız. Umarım üreticilerimizin kaygıları boşa çıkar” dedi.

“ALTERNATİF PAZARLARA YOĞUNLAŞILMALI”

Yaptırımlardan doğacak sıkıntıları hafifletmek için Rusya pazarına alternatif ülkelerle bağlantıların güçlendirilmesinin şart olduğunu vurgulayan Doğan “Rusya’ya gerçekleştirdiğimiz dış satımda yaşanan olumsuzlukları Ortadoğu ülkeleri, Ukrayna ve başta Balkan ülkeleri olmak üzere Avrupa pazarında giderebiliriz. Hem hükümet yetkililerimiz, hem de ihracatçılarımız, üretici örgütleriyle koordineli şekilde, bu pazarlardaki beklentilere uygun olacak girişim ve planlamaları yapmalıdır. İnanıyoruz ki bu kriz en kısa sürede çözülecektir. Hükümetimizin bu konuda üreticilerimizi mağdur etmeyeceğine inanıyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.