Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Slayt Haber > HAYDİ ERZURUM AŞIYA

28.07.2021 Çar, 11:16

Reklam

Sağlık Sen Şube Başkanı Abdullah Duman aşı çağrısında bulundu.

Aşı, bireyin sağlık hakkının temel bileşeni olup koruyucu sağlık hizmetlerinin en başarılı önlemlerinden biridir diyen Duman, “Tüm dünyada aşı ile önlenebilir hastalıklar rutin aşı programları ile büyük ölçüde azaltılmış olup aşılama yoluyla her yıl dünyada yaklaşık 3 ile 5 milyon ölüm önlenmektedir. Bağışıklama temel amaç toplumda önlenebilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek ve bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin önüne geçmektir”

Sağlık Sen Şube Başkanı Abdullah Duman, “Sağlıkla ilgili kazanımların yanı sıra; ekonomik ve sosyal kazanımlarda aşılama uygulamalarının başarısı olarak değerlendirilmelidir. Aşılama çalışmalarının en temel kavramı toplum bağışıklığıdır. Bulaşıcı hastalıklara karşı toplumun kritik bir oranının aşılanması durumunda salgın çıkması olasılığı azaldığı için toplumun tüm üyeleri de korunmaktadır.
Dolayısıyla toplum düzeyinde aşı ile önlenebilir hastalıkların kontrolü için yüksek aşılanma oranlarına ulaşmak gerekir.
Aşı tereddüdü ya da aşı kararsızlığı nedeniyle aşıyı reddeden kişi sayısının artması Covid salgınıyla mücadele elde edilen kazanımların kaybedilme riskini artırmaktadır.
Aşı karşıtı fikirlerin bilimsel dayanağı olmasa da hızlı bir şekilde medya ve internet üzerinden yayılma olanağı bulmakta ve bu yolla toplumun aşılara güveni azalmaktadır.
Oysaki şimdiye kadar gerek ulusal gerekse küresel düzeydeki tüm salgınlar aşı ile sonlandırılmış olup Covid 19 hastalığı içinde en etkili ve kesin çözüm aşılanmadan geçmektedir.
Toplumsal bağışıklık sağlanarak salgın önlenmezse eğer maalesef eski yasaklı günlere geri dönüş kaçınılmaz olacaktır. Çalışanlar işinden, öğrenciler okulundan, çocuklar eğlencelerinden, insanlar sevdiklerinden uzak kalmaya devam etmek zorunda kalacaktır. Maalesef uygulanmak zorunda kalınacak bu yasaklar neticesinde birçok insanımızda ekonomik, sosyolojik, eğitim ve psikolojik anlamda ciddi ve kalıcı hasarlar bırakacaktır” dedi.

Sağlık Sen Şube Başkanı Abdullah Duman sözlerine şöyle devam etti;
Sonuç olarak bilinmelidir ki;
Bir toplumda bağışık bireylerin oranı azalırsa salgınlar ortaya çıkar. Bu nedenle aşı olup olmama kararı sadece o kişiyi değil tüm toplumu ilgilendirir ve aşı karşıtlığı bir Toplum Sağlığı sorunudur.
Aşı ile önlenen tüm hastalıklarda olduğu gibi Covid salgınında da en etkili ve güçlü silahımız aşıdır.

Unutulmamalıdır ki;
Bu salgın tüm dünyaya tek bir kişiden yayılmıştır. Bu nedenle birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için diyerek bugünden itibaren herkes aşısını yaptırmalı ve el ele vererek Covid illetinden hep birlikte kurtulmalıyız.
Ülkemizin ve milletimizin yaşadığı her türlü sıkıntıda ön saflarda yer alarak sorumlu bir davranış sergileyen bir sivil toplum örgütü Sağlık-Sen Erzurum Şubesi olarak buradan haykırıyoruz..!
Haydi, Erzurum aşıya
Haydi, Türkiye aşıya

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.