Anasayfa > Sağlık, Slayt Haber > Hepatit A artık aşı takviminde

16.11.2012 Cum, 6:14

Reklam

Sağlık Bakanlığı, ‘Aşıyla Hastalıkları Aşıyoruz’ sloganı ile yürüttüğü kampanyada, bu yıl Hepatit A aşısını çocukluk dönemi aşı takvimine ekledi. Sheraton Otel’de düzenlenen programla Hepatit A’nın aşı programına alınması kamuoyuna duyuruldu. Aşı konusunda farkındalık yaratılmaya çalışılan programa, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ve aşı döneminde olan çocuklar katıldı.

 
Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr Ceyhan, 6-7 sene önce Hepatit A aşısının takvime girmesinin neredeyse hayal olduğunu, şimdi ise ulusal aşı takvimine girdiğini belirterek, “Hepatit A hakkında ‘ciddi bir hastalık’ değildir anlayışı vardı. Fakat Hepatit A’nın ciddi bir hastalık olduğunu biliyoruz. Hatta Hepatit B’den çok daha fazla yaygın ve ölüme sebep oluyor” dedi.
Dışarıda yemek yeme kültürünün artması ve çocukların kreşe gitme oranının yükselmesiyle riskin artmaya başladığını söyleyen Ceyhan, esas kaynağın çocuklar olduğunu vurgulayarak, “Çocuklar aşı olursa sorun daha kolay çözülür” diye konuştu.

 
Prof. Dr. Ceyhan’ın konuşmasının ardından ‘Aşıyla Hastalıkları Aşıyoruz’ sloganı çerçevesinde hazırlanan kamu spotu yayınlandı.
Kamu spotunun yer aldığı sinevizyon gösteriminin ardından konuşmasını yapan Bakan Akdağ, bebek ölümleri konusuna değinerek, çocukları koruyacak güce her zaman sahip olunduğunu, ancak her zaman gereken değerin onlara verilmediğini ifade etti. 2002 yılında doğan bin bebekten 30’unun öldüğünü dile getiren Akdağ, 2015 yılında bu rakamı binde 7’nin altına düşürmeyi hedeflediklerini bildirdi. 2002 yılında 7 antijene karşı korunma sağlandığını vurgulayan Akdağ, Hepatit A aşısının takvime girmesiyle bu sayının 12 antijene çıktığını kaydetti. Aşılama hızının 2007 yılından bu yana yüzde 96’lar seviyesinde seyrettiğini belirten Bakan Akdağ, aşıya ayrılan bütçenin ise 2002 yılında 18 milyon TL olduğunu ifade ederek, 2012 yılında yaklaşık 400 milyon TL olduğunu dile getirdi.
Bakan Akdağ, konuşmasının ardından, aşı kamu spotunda rol alan çocuklara hediyeler vererek, onlarla fotoğraf çektirdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.