Anasayfa > İz Bırakanlar > İbrahim Erkal

13.07.2012 Cum, 20:55

Reklam

 

Mevlana ve Yunus Emre aşığı İbrahim Erkal, doğum yeri Erzurum’un tanınmasında büyük pay sahibi oldu. “Erzurum’a gel” isimli parçası ile Dadaşlar diyarını gönüllere taşıdı.

 

Erkal, 1967 yılında Narman’da doğdu. Müziğe, ilkokul yıllarında bağlama, mandolin, flüt çalarak başladı. Lise eğitiminden sonra Ankara’da solfej ve nota dersleri aldı. Nişantaşı’nda garsonluk yaptı, 1991 yılında piyanist-udi olarak sahneye çıkmaya başladı. 1992 yılında ilk albümü olan Tutku’nun şarkılarını tamamladı. 1993 yılında Unkapanı Plakçalar Çarşısı’nda dinlettiği parçalarını kimse beğenmedi. Her şeyden vazgeçip Erzurum’a döneceği bir sırada İskender Ulus ile karşılaşan İbrahim Erkal’ın sanattaki gücü ortaya çıktı.‘Tutku’  albümü ile büyük beğeni kazandı ve garson olduğu restorantta solist olarak çalışmaya başladı.

 

Erkal, Türkiye’yi sarsan “Canısı” ile müzik dünyasında bombayı patlattı. Şöhreti her geçen gün artan İbrahim Erkal, aynı isimle bir film çektikten sonraTemel Gürsu’nun yönettiği 26 bölümlük aynı isimli diziyle izlenme rekorları kırdı.

 

İbrahim Tatlıses, Hülya Avşar Metin Şentürk, Kader, Ayhan Aşan’a parçalar veren Erkal, 1997 yılında“Sırılsıklam” albümü ile olağanüstü satış grafiği yakaladı. Sanatçı aynı albümün ismini taşıyan yine yönetmenliğini Temel Gürsu’nun yaptığı 32 bölümlük dizi ile başarısını sürdürdü.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.