Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > İhmal Cami İbadete açıldı

12.10.2012 Cum, 20:19

Reklam

1715 yılında Topçuoğlu Ebubekir oğlu Abdullah tarafından yaptırılan İhmal camii Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yaklaşık bir yıllık restorasyon işlemleri sonunda Vali Sebahattin Öztürk’ün katılımıyla ibadete açıldı.

 
Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen merkez Yakutiye İlçesi’nde, Gürcükapı Semti’ndeki İhmal Camii’nin teneke minaresi, Osmanlı mimarisine uygun biçimde tuğladan yeniden yaptırıldı.

 
Erzurum’un önemli tarihi camilerinden olan Gürcü Kapı mevkiindeki İhmal Camii Vali Sebahattin Öztür, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Yakutiye Kaymakamı Ahmet Katırcı, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Vakıflar Genel Müdürlüğü Strateji Daire Başkanı İbrahim Polat, İl Müftüsü Yakup Arslan ile vatandaşlar katıldı.

 
Açılışını yaptığı camide incelemelerde bulunan Vali Öztürk yaptığı açıklamada camiyi çok güzel bulduğunu ifade ederek, “Bugün burada İhmal camii diye bilinen caminin restorasyonunun bitişini ve ibadete açılışını yapıyoruz. Hakikaten çok güzel olmuş. Böyle bir butik, küçük bir cami. 1700’lü yıllarda yapılmış. Yaklaşık 400 bin liraya para harcanmış. Erzurum’da ki tarihi cami, çeşme ve hamamların hepsi inşallah teker teker yapılacak. Çifte Minareler’de restorasyon devam ediyor” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.