Anasayfa > Bilim Teknoloji, Öne Çıkan Haberler > İkçüden İzmire Deniz Canlıları Merkezi

25.10.2015 Paz, 16:00

İkçüden İzmire Deniz Canlıları Merkezi

Reklam

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından kurulan Deniz Canlıları Koleksiyon Merkezi, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof.Dr. Durmuş Günay’ın katılımıyla açıldı.

Sergide olmayan türler ile birlikte 600 farklı türün yer aldığı merkez; deniz kaplumbağası, beyaz köpek balığı, mersin balığı gibi doğadaki sayıları oldukça azalmış ve nesilleri tehdit altında olan türleri bünyesinde bulunduruyor. Açılışta konuşan İKÇÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Abdullah Diler, merkezde emeği geçen herkese teşekkür etti.

“İZMİR, KÖRFEZDEN DAHA FAZLA YARARLANMALI”

Rektör Prof.Dr. Galip Akhan, İzmir’in ihtiyacı olan bu merkezi kente kazandırmaktan gurur duyduklarını ifade etti. Körfeze sahip bir İzmir olarak denizden yeterince faydalanılmadığını söyleyen Rektör Galip Akhan, şöyle konuştu: “Hem deniz ürünleri açısından, deniz sporları açısından körfezden yeterince faydalanmıyoruz. Körfez denilince akla ilk gelen kokuydu. Son zamanlarda kokuyu hissetmememiz sevindirici bir gelişme. Denizimiz rahatlıyor. Umuyoruz artık denizimizde müzede yer alan yok olmaya yüz tutmuş canlıları göreceğiz. Su ürünleri fakültemizin bu noktada öncü olacağını düşünüyorum. Umut ediyorum ki İzmir bundan sonra denizinden daha çok istifade edecek, deniz canlılarına sahip çıkacak, deniz sporlarıyla tanışacak ve ulaşımdan daha fazla yararlanacaktır.”

“İZMİR’E ÖRNEK OLSUN”

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof.Dr.Durmuş Günay, İzmir’in eski çağlardan bu yana anlatan eserlerde yeryüzünün en güzel yeri şeklinde tasvir edildiğini aktararak; İzmir’in yaşanılması gereken büyülü bir şehir olduğunu söyledi. Prof. Dr. Durmuş Günay, denizlerimizden yeterince faydalanamadığımızı belirterek “İstanbul ve Antalya’da hayranlıkla gezilen devasa boyutta deniz akvaryumları var. Bu merkezin İzmir’e örnek olması gerek. Umarım bu bir başlangıç olur. Daha büyük boyutlara doğru gider” diye konuştu.

Açılış sonunda misafirlere Su Ürünleri Tanıtım Grubunca dağıtılan balık ekmek ikram edildi. 20 kişilik seminer salonu, laboratuvar ve 225 metrekarelik sergi alanından oluşan müzede, Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz’den temin edilen balık ve diğer omurgasız canlılara ait örnekler sergilenmektedir.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.