Anasayfa > Yazar > İki albüm üzerine

21.03.2013 Per, 8:00

İki albüm üzerine

Reklam

Karmakarışık siyaset ya da sporla yoğrulan gündemimizde uzak kaldığımız o kadar güzel şeyler oluyor ki gözden kaçırmamak elde değil. Sadece gözden kaçırmak değil bilhassa medyamız tarafından da birtakım sebeplerden ötürü göz ardı edilmekte hatta ettirilmektedir.

 

Hep siyasetten, spordan, dertten konuşacak değiliz ya.  Bu yazımı da kültür anlamında bize çok şey katan, katacak olan bir Halk Ozanından bir şairden ve onun son zamanlarda ortaya koyduğu iki güzel eserinden bahsedeceğim.

 

 

Suni babalarla, eğreti şarkılarla kandırıldığımız her geçen gün dilimizden ve kültürümüzden bir şeyler alıp götüren müzik sektörüne bambaşka  giriş yapan Uğur Işılak , Makam-ı Sultan ve Üstad adı altında iki muazzam albüm çıkardı.

 

 

Üstad albümünde Necip Fazıl Kısakürek’in gönlümüzde derin izler bıraktığı Sakarya Türküsü’nden, Canım İstanbul, Zindandan Mehmet’e Mektup, Kaldırımlar, Beklenen gibi  11 şiirini mükemmel  bir şekilde çalmış ve yorumlamış.

 

 

Dinlerken gâh Sakarya’da kayboldum gâh İstanbul’da var oldum. Eğer müsait bir anınızda dinlerseniz yakınlarınıza ya da çocuklarınıza dinletmek için sabırsızlanacaksınız.

Bu albümün üzerimde ve gerçek sanat camiasında tesiri henüz atlatılmamışken bugünlerde yeni  bir albüm daha çıkardı ; Makam-ı  Sultan .

 

 

Albümün özelliği Osmanlı Padişahlarından Fatih Sultan Mehmed , Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın divanlarından seçme şiirlerinin aslına uygun sadeleştirilerek bestelenmesi ve yorumlanmasıdır.

 

 

Bu albümün en güzel ve özel yanı ecdadımızın sadece at üstünde kıtalar fetheden yönü değil şiir ve sanatla da hemhal hallerini gözler önüne sermesidir. Şiirler sadece onların siyasal – askeri dehalarının değil edebi dehalarının da harikulade örnekleri.

 

Dilerim ki bu albümü de bir şekilde edinir dinleme ve dinletme imkanı bulursunuz. İnşallah kültür – sanat dünyamızda bu tip çalışmalar gittikçe çoğalır da tarihimizi,dilimizi bizden sonraki ve şimdiki nesillere ve müziğin evrenselliği ile dünyaya  daha da rahatça aktarma,anlatma imkanı buluruz.

YORUMLAR

Toplam 3 yorum bulunmaktadır.

Tanju aksu

Dikkate alacağım yazınızı, teşekkürler.

19.03.2013, 2:03
Rıdvan Aslan

Eyvallah üstad

19.03.2013, 15:28
Misafir

Hayırlı olsun ilk yazınız, siyasi konular daha çok prim getirirken sizin böyle bir yazı ile merhaba demeniz gerçekten güzel ve düşündürücü.

19.03.2013, 20:44