Anasayfa > Ana Manşet, Türkiye, Yaşam > İlk günde güzel sonuç

20.03.2013 Çar, 8:27

İlk günde güzel sonuç

Reklam

Memur-Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman, “Türkiye genelinde olduğu gibi Erzurum’da da kamu çalışanlarımız okula, hastaneye serbest kıyafetle gittiler. İlk gün çok güzel sonuçlar aldık, hiçbir kurumda sıkıntı olmadı” dedi.

 

Duman, yaptığı açıklamada, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği”nin askeri darbe döneminde Anayasa’da teminat altına alındığını ve evrensel hukukun temel ilkelerine aykırı hükümler taşımasına rağmen otuz yılı aşkın süredir insan onurunu hiçe sayan yasaklarıyla yürürlükte olduğunu söyledi.

 

 

Bazı yönetmeliklerin yürürlükten kaldırılmasına rağmen kılık kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmediğini belirten Duman, şunları kaydetti:

 

 

“Bu çerçevede, kamu görevlilerinin hizmet ettikleri milletin değer ve ilkelerini yansıtacak, kamuoyunda genel kabul görmüş kılık kıyafet tercihleri arasında kendi iradeleriyle seçim yapmasını mümkün kılacak bir özgürlük alanına sahip olması gerekiyor. Ülkemizin son otuz yılına damgasını vuran gayri insani ve gayri hukuki yasakların son bulması amacıyla konfederasyonumuz ve konfederasyonumuza üye sendikalar, kuruluşlarından bu yana konuyu kamuoyunun, yasama, yürütme ve yargı erkinin gündemine taşıyacak eylemleri gerçekleştirmiş, başvuru, itiraz ve dava süreçlerini başlatmıştır.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.