Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Türkiye > İlk milli zırhlı araç TULPAR tanıtıldı

04.05.2013 Cts, 8:35

İlk milli zırhlı araç TULPAR tanıtıldı

Reklam

Türkiye’nin ilk milli tankı Altay’ı üreten Otokar’ın, yeni dönemdeüreteceği TULPAR, URAL ve COBRA II ismi verilen zırhlı taktik araçların tanıtımı yapıldı.

 

Otokar, önümüzdeki dönemde 3 yeni zırhlı taktik aracının üretimine başlayacak. Söz konusu araçlar için tanıtım yapıldı.

 

 

İSMİNİ “MANAS DESTANI”NDAN ALIYOR

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Sakarya’daki fabrikada yeni dönemdeüretilecek TULPAR, URAL ve COBRA II zırhlı taktik araçlarına ilişkin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ismini “Manas Destanı”ndaki efsanevi kanatlı attan alan TULPAR’ın, Türkiye için önemli bir ürün olduğunu anlattı.

 

 

 

“TULPAR YİĞİTLERİ KORUYAN BİR AT”

Bu alanda Türkiye’nin dışa bağımlı olduğunu belirten Görgüç, “TULPAR, efsanevi ve yiğitleri koruyan bir at. Buradan çıkarak zırhlı birliklerimizin koruyucu atı olarak seçtik. Gelişen ihtiyaçlara tamamen cevap verecek” diye konuştu.

Görgüç, burada önemli olan şeyin, Türkiye’nin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak olduğunu dile getirerek, tamamen yeni nesil bir paletli araç olan TULPAR’ın, yeni nesil tanklarla beraber tanklar karşısındaki tehditlerle mücadele edeceğini kaydetti.

COBRA II ve URAL

COBRA’nın, dünyada en çok tanınan araç olduğuna vurgu yapan Görgüç,“Kullanıcılarımızın farklı ihtiyaçları doğrultusunda COBRA II ortaya çıktı. Bunu imalata hazırlıyoruz. İç hacmi daha fazla ve daha fazla koruması var. Bu aracımızla farklı ihtiyaçlara hizmet vermeye hazırız ve her iki ürünü de aynı anda imal edeceğiz” ifadesini kullandı.

Görgüç, URAL’ın da yeni taktik tekerlekli araç olduğuna işaret ederek, “En önemli özelliği de şasili olmasıdır. Şasi üzerinde gövde var. Tamamen ve her şeyiyle yeni bir şasi. Yüksek arazi kabiliyetine ve koruma seviyesine sahip” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.