Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > İsmail Köse: ‘Erzurum için hicrete hazırım’

23.04.2013 Sal, 23:01

Reklam

Siyasetin parametresi olarak nitelendirilen Erzurum’da siyasi hareketlilik partilerin kimleri aday göstereceği konusuna odaklandı.

 

İktidar ve muhalefetin birer güç savaşına dönüştüreceği yerel seçimler, yeni yasayla birlikte büyük bir önem kazandı. Ankara-Erzurum hattındaki siyasi kulislere kulak veren kent halkı, meraklı bir bekleyiş içerisinde; ‘Acaba Erzurum’un Şehr-ül Emini kim olacak?’ Ankara kulislerini yakından takip eden gazetemiz, kentte büyük bir merak uyandıran MHP’nin adaylığı konusunu aynı partide bir dönem görev yapan ‘Kurt Siyasetçi’ İsmail Köse’ye sordu. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Adaylığı konusuna sıcak bakan İsmail Köse, göreve 70 yaşında olsa bile her zaman hazır olduğunu ifade etti.  Eski Parlamenter Köse, görev verilmesi halinde MHP’nin Erzurum Büyükşehir Başkan Adayı olabileceğini söyledi. Siyasi kariyeri ve tecrübesini uygun görülmesi halinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Adaylığı’na kullanmak istediğini ifade eden Köse, 2014’te yapılması planlanan seçimi, güçlü iktidar ve güçlü bir Türkiye için MHP’nin kazanacağını kaydetti.

 

 

 

“Siyasete daha çok bilevlendim”

İsmail Köse, siyasete adeta bilevlendiğini açıkladı. “Ülkem bu haldeyken ben yerimde oturamam” diyen Köse, şöyle konuştu.

“Türkiye’nin şuan geldiği noktada bizim de huzurla oturmamız son derece yanlış olur. Vicdan sahibi ve ülkesini seven bir insan olarak muhakkak suretle bu süreçte kendi düşüncelerim istikametinde vatandaşımıza bazı şeylerin anlatılması gerektiğine inanıyorum. Bir eylem koymamız gerekiyor ben buna inanıyorum. Bunun da en güzel fırsatı doğmuştur. Ben 70 yaşındayım ama Allah’a şükürler olsun sağlığımda herhangi bir problem yok. Siyaseti yakınen bilen biriyim. Erzurum’da avukatlık ve kaymakamlık yaptım. Kentte İl Emniyet Müdürlüğü görevinde bulundum. Şehrimde 4 dönemde milletvekilliği yaptım. Dünya ve Türkiye’nin siyasi konjonktürünü çok iyi biliyorum.”

 

 

 

“Büyükşehir Kanunu benim için en iyi hizmet dalı”

MHP Eski Erzurum Milletvekili İsmail Köse, Büyükşehir Kanunu’nun kendisi için çok iyi bir hizmet dalı olduğunu kaydetti. Köse, “Şuandaki Büyükşehir Belediyesi Erzurum’un genelini kapsadığı için benimde geçmişteki tecrübem ve halk nezdindeki ilgimi ortaya koyduğumuzda gerçekten Büyükşehir Kanunu benim için en iyi hizmet dalıdır. Başarabileceğim, tecrübemi direkt halka yansıtabileceğim bir hizmet dalıdır. Erzurumlu için içimde her zaman varolan bir hizmet aşkım vardır. Erzurumlu elimizden tutarsa partimiz de bizi değerlendirirse bu işe talip olurum. Partim buyrun gelin derse hiç tereddüt etmeden bin 500 kilometreyi terk ederek,  yeniden hicret yapma imkanı bulabilirim” diye konuştu. Köse ayrıca, ülkücülük, milliyetçilik ve şehre hizmet davası için her türlü görev ve rolü üstlenmeye de hazır olduğunu sözlerine ekledi.

 

ERZURUM EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ DE YAPMIŞTI

1941 yılında Erzurum’da doğan İsmail Köse,  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.  Malatya’da Kaymakamlık yapan Köse, 1979 yıllarda Erzurum Emniyet Müdürlüğü görevinde bulundu ve  Erzurum’da ilk  kez  bir doktora suçüstü yaptırarak, rüşvetten tutuklattı.   XVIII, XIX, XX nci Dönem Erzurum Milletvekiliği de yapan Köse İzmir’de yaşıyor.

 

KAYNAK: Cengiz Durular/ Pusula

YORUMLAR

Toplam 22 yorum bulunmaktadır.

Zafer

istemezük

22.04.2013, 2:09
Muhammet Arslan

Aman aman; siz sakın 1500 km. katedip tekrar hicret etmeyiniz.

22.04.2013, 11:00
murat dernek

ALLAH cc GÖSTERMESİN BAŞKA ERZURUMLUMU KALMADI ERZURUMA GERÇEK CANIYLA HERŞEEYİYLE ÇALIŞACAK ÜLKÜCÜ LAZIM ORTAM ADAMI DEĞİL DYP MİLLETVEKİLİYKEN BİZLERİ TANIMAYANI BİZLER HİÇ TANIMAYIZ

22.04.2013, 11:28
derya

inşaallah olur sizin gibi dürüst,doğru,tecrübeli birini istiyoruz

22.04.2013, 14:11
murat keçecioğlu

Devlet adamı olarak tecrübesiyle Erzurum’a hizmet edecek en iyi isim olduğuna inanıyorum. İstemeyenlerin gerekçesi nedir? Merak ediyorum. Tek başına iktidar hükümeti Akp ‘nin başkanı inat ve hırslarıyla yanlış icraatlarıyla hem bizleri suyumuzdan etti. Hemde Yandaşları zengin etti.Bugün MNG ceo su bile şehir garajının yerini ucuza aldıklarını itiraf ediyor.Demekki Erzurum’luya Erzurumu parsel parsel satıp içme suyu baraj göllerinde sığır davar sürelerinin yıkandığı bunların pisliklerinin aktığı şebeke sularını içiren başkanlar makbul geliyor.Recep Akdağ gibi Şehrin ekonomik yapısını şehir merkezinden çat yoluna kaydırıp tekelleştiren,yandaşlarını zenginleştiren siyasetçiler lazım.Hastaneler Caddesine Medcal Park Hastanesi yaptrıcak Emine Erdoğanı zenginleştirecek siyasetçi lazım.Erzuruma Erzurumluya candan hizmet edecek adam nankörlere değil!

22.04.2013, 16:01
Hakan Kelkit

İthal aday istemiyoruz. İsmail Köse Erzurum Belediyesi başkanlığını yapamayacak kadar yaşlı

22.04.2013, 18:45
Halil İbrahim DEMİRCİ

BENCE İSMAİL KÖSE BEY SON DERECE İSABETLİ BİR KARAR VERMİŞ BU MEMLEKETE YAPTIKLARI ANLATMAKLA BİTMEZ MİLLETİMİZİNDE ŞEHRİMİZİNDE HAYRINA OLACAKTIR BUNA EMİNİM.AYRICA İSMAİL BEY ERZURUMUN ÖZBE ÖZ ÇOCUĞUDUR BUNU HERKES İYİ BİLİR YAŞ SINIRINA TAKILAN ARKADAŞLARADA SORARIM DÜNYA SİYASETİNDE ORTALAMALARA BAKARSA GÖRÜR DİYECEK BİRŞEY BULAMIYORUM BİÇİLMİŞ KAFTAN.

22.04.2013, 22:34
mehmet ali

İsmail Köse gibi deneyimli bir siyaset adamının belediye başkanı olması Erzurum için bir artıdır.Diğer adayların bu görev için çok uygun olduğunu düşünmüyorum.Sadece MHP kökeninden geliyor diye bazı adaylara çok oy çıktığı görülüyor.Zaten MHP de bu noktada oy kaybetmekte.İşi ehline vermek lazım…

22.04.2013, 22:39
hüsnü can tolan

kamil aydın hocamızı bekliyoruzzzzz

23.04.2013, 1:56
MAHMUT TEKİN

Biz bundan sonra ithal adaya oy vermeyeceğiz. Bize dayatma yapılmasına karşıyız. Ankara’da bizi temsil edecek olan aday, bizim içimizden birisi, tanıdığımız, sevdiğimiz ve güvenebileceğimiz birisi olmalı. Parti Genel Merkezlerinin ya da parti genel Başkanlarının sevdiği ve güvendiği adaylar olmamalı. Eğer bu konuda bu seçimde de baskı yapılırsa, korkarız bu sefer bekledikleri oyu bulamayacaklar. Partilerin listelerinde ithal aday olmasına kesinlikle karşıyım. Benim adayım yerli olmalı. Bir çocuk ağlayınca bir sorunu olduğu zaman yabancıya değil tanıdığına koşar ondan yardım ister. Bu örnekte olduğu gibi bizi temsil eden vekilin,belediye başkanının içimizden birisi olması gerekir.Belediyelerde ithal başkan görmek kabul edilir bir durum değil. Seçilen milletvekili veya belediye başkanı bölgesini ve bölge insanını iyi tanımalıdır. Seçimden seçime gördüğümüz vekil,belediye başkan adayı istemiyoruz. Partiler başka bir şehrin adamı getirip Erzurumlu seçmene bu kişiye oy vereceksiniz diye dayatmada bulunmasın. Kendi bildiğimiz tanıdığımız insanları biz seçmesini biliriz. Erzurum’da milletvekilliği hatta başbakanlık yapacak değerli, bilgili ve sevilen yüzlerce insan vardır. Yerli aday Erzurumlu, Erzurum’da yaşayan adaylar koysunlar, bizde destekleyelim. İthal aday olursa hiç kimseden oy ve destek alamazlar. Madem demokrasi var neden halkın görüşüne saygı göstermiyoruz. Listelerdeki adayları sadece seçimlerde görüyoruz seçildikten sonra maalesef yüzlerini göremiyoruz. Neden Erzurum’da siyaset yapan hemşerilerimizin hakkı yeniyor. Demezler mi insana Erzurum kötü niçin aday olmak için döndünüz, iyiydi neden gittiniz?

23.04.2013, 2:02
murat kukara

ithal aday istemiyoruz diyen arkadaslar acaba kım ismail köse kadar erzurumu tanıyor. erzurumu karış karış bilen ve her sorunundan burada olmasa bıle haberdar olan ismail köse geçmişte ve bu günde erzuruma herdaim faydalı olmuş birisidir. deneyimi,tecrübesi ve yıllarca siyasetin içinde olması bu görevde erzuruma çok katkıda bulunacağının bir delilidir. erzurumun geleceğini düşünerek işi ehline bırakmanın zamanı geldi artık…

23.04.2013, 11:49
KEMAL

İSMAİL KÖSE ASLEN MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİNDEN DEĞİL. İSTEMİYORUZ

23.04.2013, 16:10
Elif Karasu

İsmail Köse Erzurum için doğru isimdir. İthal siyasetçi istemiyoruz diyen arkadaşlara sesleniyorum, içeriden at gözlükleriyle bakanların yaptıklarını da görüyoruz, Malesef Erzurum doğu Anadolu bölgesinde gelişmek yerine günden güne geriye sarmıştır. Yapılan yatırımların sonucu nerede? Erzurum da su firmalarını zengin etmekten başka ne yapıldı? Gelişmek sıradan olmak değildir. Masumiyetini kaybetti memleketimiz.

23.04.2013, 22:13
ZAFER

Bir çok ünlü şehir yeni büyükşehir olabilirken öngörüsü ile Erzurumu yıllar önce büyük şehir yapan çoğu insandan fazla Erzuruma hizmet eden bir şahsiyet ALLAHIN izni ile Erzuruma daha çok faydaları olacaktır.

23.04.2013, 22:46
erdem ergin

Bence çok iyi olur yeter artık şehrin geriye gittiği artık tecrübeli bir isim gelmeli elini masaya vuracak siyaseti iyi bilen biri gelmeli bence İsmail Köse belediye başkanlığı için çok isabetli olur.

24.04.2013, 11:29
sertaç

kesinlikle ve kesinlikle hayır.

24.04.2013, 14:36
Adnan

Hayır, hayır,hayır 100 bin kere HAYIR İsmail Köse ne yapmış Erzurum için soruyorum

24.04.2013, 16:24
Emin korkmaz

Böyle tecrübeli bir insanın erzurum a ciddi faydalı olacağını düşünüyorum aslen Erzurum lu olan İsmail bey erzurum emniyet müdürlüğü ve 4 dönem erzurum millet vekilliği yapmış bir kişidir ithal diyen arkadaşlara cevap niteliğinde olduğunu düşünüyorum erzurum için hayırlı olacağını düşünüyorum

24.04.2013, 16:57
sacit koçoğlu

ismail köse doğru yol partilidir aynen zeki ertugay gibi aynı partiden milliyetçi hareket partisine İTHALDİRLER bu tescilli tüm erzurum bilir bu geçiş hikayesini 20 yıldır şehrimde yaşamaz belediye başkanı olarak aday olursa ankara dan İTHALDİR işin özü budur dadaşlar bilirsiniz ki cemaat ne derse desin imam bildiğini okur yormayın çenenizi

24.04.2013, 20:11
ömer

neyappmışşkı erzuruma..şimdide erzuruma erzurumlulara candan hizmet etsin geçin bunları geçinn o bikereydi..

25.04.2013, 13:42
dadaş

İ.kösenin Erzurum icin ne yapmis diyenlere cevaben türk kürt kardeşliğine dinamit koyandir derim demirelin gazıyla merhum fırata Yaptiklarini unutmadik oyla bugun hayatini kayb eden kozakçioğlu ve ve benzerlerin dunyevi koltuk kapmaktan önce(ki 70 yaşinda bu ne koltuk hirsi…) bu musluman milletin içine ektikleri türk kürt ırkçılığı ve fitneliği için yarin huzuri ilahide EBBINE nasil hesab vereceğini düşünmeli…

23.05.2013, 12:22
ömer calp

sizin gibi deyerli erzurumu iyi bilen insanların ne istediğini bilen deyerli bir şahsiyetin aday olmasını ve kazanmanızı en içten dileklerimizle istiyoruz inşallah olur da kazanırsınız çıktığınız bu yolda önünüze çıkacak engeller allahın izniyle atlatacağınıza inanıyorz saygılarımla.

11.07.2013, 22:18