Anasayfa > Gündem, Slayt Haber, Türkiye > ‘İsrail Türkiye’den özür diledi!’

22.03.2013 Cum, 18:15

Reklam

israil, Mavi Marmara baskını için Türkiye’den özür diledi ve tazminatı kabul etti.

 

AJANSLAR

ABD Başkanı Obama, Başbakan Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Reuters’a konuşan ABD’li yetkililer, Netanyahu’nun Mavi Marmara olayı nedeniyle Erdoğan’dan özür dilediğini söyledi. Habere göre Başbakan Erdoğan da Netanyahu’nun özrünü kabul etti.

OBAMA DÜĞÜMÜ ÇÖZDÜ!

Beyaz Saray’dan yapılan açıklama, Obama’nın üç günlük İsrail ziyaretinin son saatlerinde geldi.
Açıklamada, “ABD, hem Türkiye hem de İsrail’le olan yakın ortaklığına büyük değer veriyor. Bölgesel barış ve güvenliğin güçlendirilmesi için Türkiye ile İsrail’in ilişkilerinin tekrar düzelmesine büyük önem veriyoruz” denildi.

ABD Başkanı Obama açıklamasında, “Umarım Erdoğan-Netanyahu görüşmesi işbirliğini derinleştirir” ifadesini kullandı.

Bu açıklamadan hemen sonra Reuters’a konuşan ABD’li bir yetkili görüşmede Netanyahu’nun Başbakan Erdoğan’dan özür dilediğini bildirdi.

Yetkili, Erdoğan’ın İsrail’in özrünü kabul ettiğini ve ilişkilerin normalleştirilmesi gerektiği konusunda Netanyahu ile hemfikir olduklarını belirtti.
src=http://fotocdncube.gazetevatan.com/newpics/news/220320131801480327265_3.jpg align=right>

Reuters, görüşmede tarafların ayrıca, Mavi Marmara baskınına katılan İsrailli askerlere yönelik hukuki girişimlerden vazgeçilmesi konusunda da mutabık kaldığını bildirdi.

TAZMİNAT GELİYOR

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Mavi Marmara kurbanlarının ailelerine tazminat ödemeyi kabul ettiklerini açıkladığı da bildirildi.

İŞTE RESMİ AÇIKLAMA

İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“Başbakan Netanyahu, can kaybına neden olan hatalar nedeniyle Türk halkından özür diledi.”

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Netanyanu, Başbakan Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde ayrıca, Mavi Marmara saldırısından ötürü duyduğu pişmanlığı dile getirdi ve “trajik sonuçların” kasti olmadığını söyledi.

SON DAKİKA GÖRÜŞMESİ

Reuters, Netanyahu’nun Obama İsrail’den ayrılmadan önce, Tel Aviv havaalanında ABD Başkanı ile bir son dakika görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti.

İsrail’in 2008 yılı sonunda Gazze’ye düzenlediği Dökme Kurşun Harekatı’nın ardından gerilen Ankara-Tel Aviv ilişkilerindeki tansiyon, Mayıs 2010’daki Mavi Marmara olayından sonra had safhaya çıkmıştı.

Erdoğan ile Netanyahu en son Ekim 2011’deki Van depreminin ardından bir telefon görüşmesi yapmıştı.

‘DRAMATİK BİR GELİŞME’

İsrail medyası tarafından “dramatik bir gelişme” olarak nitelendirilen telefon görüşmesi sırasında iki Başbakanın, İsrail’in Mavi Marmara baskını nedeniyle özür dilememesi üzerine 2011 yılında ikinci katip düzeyine indirilen diplomatik ilişkilerin yeniden Büyükelçilik düzeyine çıkarılması yönündeki bir mutabakata varıldığı bildiriliyor

TÜRKİYE DE TÜM DAVALARDAN VAZGEÇTİ

Jerusalem Post’un haberine göre; ‘Özür karşılığı Türkiye’de Mavi Marmara nedeniyle, Eski Genelkurmay Başkanı Aşkenazi dahil eski askerlere açılan tüm davalardan vazgeçiyor.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

cenab

allah onu başımızdan eksik etmesin öl desin ölelim

22.03.2013, 22:49