Anasayfa > Fotoğraf Haber, Öne Çıkan Haberler, Slayt Haber > İstanbul’da muhteşem Erzurum gecesi

18.03.2013 Pts, 2:21

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen BağışErzurum Kongresi’nin sadece Doğu bölgesinin değil, tüm Türkiye‘nin sınırlarını güvence altına alacak bir deklarasyon yayınladığını belirterek,”Vatanın bütünlüğünü bugün bu Çözüm Süreci içerisinde dosta düşmana inşallah bir kez daha göstereceğiz” dedi.

 

Erzurum Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı, 12 Mart Erzurum‘un düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümü nedeniyle “Geleneksel Büyük Erzurum Şöleni” düzenledi.

 

 

Bostancı Kültür Merkezi’ndeki şölene Egemen Bağış, Eski Sağlık Bakanı ve AK Parti Erzurum MilletvekiliRecep AkdağAzerbaycan Milli Eğitim Bakanı Feridun Çelilov, AK Parti İstanbul milletvekilleri İdris Güllüce,Osman Boyraz ve çok sayıda Erzurumlu katıldı.

 

Bağış, konuşmasına “mert, cesur, yiğit Dadaşlarla” İstanbul‘un daha da bir güzel olduğunu söyleyerek başladı.

-Çözüm Süreci-

“Ecdat nasıl 95 yıl önce bütün düşmanlarla mücadele ederek, bize bu güzel yurdu hediye ettiyse inşallah biz de evlatlarımıza daha aydınlık bir Türkiye‘yi emanet edeceğiz” diye konuşan Bağış şöyle devam etti:

 

 

“Cumhuriyet tarihinde ‘Kürtler kazanacaksa ben kaybetmeye razıyım’ diyen ilk siyasetçi olan Recep Tayyip Erdoğan, şimdi de gerekirse ‘Baldıran zehiri içerim. Bu belayı da bu milletin başından def ederim’ deme cesaretini, kararlılığını ortaya koydu. Erzurum Kongresi sadece Doğu bölgesinin değil, tüm Türkiye‘nin sınırlarını güvence altına alacak bir deklarasyon yayınlamış ve’Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, ayrılamaz’ demiş. İşte vatanın bütünlüğünü bugün bu Çözüm Süreci içerisinde dosta düşmana inşallah bir kez daha göstereceğiz. Vatan bir bütündür. Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşları da Anayasanın kendilerine tanıdığı eşit haklar çerçevesinde bizim kardeşlerimizdir. İnşallah bundan sonra da bizi, bize düşürmek isteyenlere, içimize fitne ve fesat sokmak isteyenlere,Türkiye‘nin zenginleşmesinden rahatsız olan Türkiye‘nin kalkınmasından rahatsız olan çevrelere Dadaşlık ruhuyla dimdik duracağız. Diklenmeyeceğiz ama dik duracağız.”

 

 

-“Büyük başarılara imza atan bir Türkiye var”

Eski Sağlık Bakanı ve AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ ise memleketinin kurtuluşu’nun 95. yılını hatırlatarak salondakilere, “Bacılarım, gardaşlarım siz her yerde mi güzelsiniz. Allah canınıza sağlık versin” dedi.

 

 

Savaş yıllarında yaşanılan sıkıntıları bizzat birinci ağızdan, babannesi ve annannesinden dinlediğini söyleyen Akdağ, “Elhamdülüllah, onların hepsi geride kaldı. Bugün büyük başarılara imza atan bir Türkiyevar. Bugün komşularıyla ve bütün dünyayla bir araya geldiğinde itibarını her zaman, en yüksekte tutan birTürkiye var. Bunun için Allah’a şükrediyoruz. Bizi bugünlere taşıyan gazilerimize ve şehitlerimize de Fatihalarımızı gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

-“Erzurum, Türk toplumunda bir masal ülkesidir”

Azerbaycan Milli Eğitim Bakanı Feridun Çelilov da yaptığı konuşmada Erzurum‘a ilk kez 20 yıl önce bir akşam vakti geldiğini ve sanki Köroğlu Destanı’nda anlatılanları yaşadığını anlattı.

 

 

Türklerin Tarihi’ni 9 ciltlik bir çalışmayla yazdığını ifade eden Çelilov, birçok kez Köroğlu Destanı’nı okuduğunu aktararak “Erzurum, Türk toplumunda bir masal ülkesidir. Erzurum‘un kurtuluşu kutlu olsun, uğurlu olsun” dedi.

[nggallery id=55]

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.