Anasayfa > Gündem, Slayt Haber, Türkiye > İşte o teröristler

22.03.2013 Cum, 12:24

Reklam

AK Parti ve Adalet Bakanlığı’na saldıran DHKP-C’lilerin görüntüleri ortaya çıktı. Teröristlerin büyükelçilik bombacısı Ecevit Şanlı ile Türkiye’ye giriş yaptığı belirlendi.

 

AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı’na düzenlenen saldırının failleri deşifre oldu. DHKP-C’li teröristlerden Adalet Bakanlığı’na el bombası atarak kaybolan Hasan Biber’in (55) örgütün hedefindeki eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve eski İçişleri Bakanı Saadettin Tantan’a yönelik suikastın talimatını alan kişi olduğu ifade edildi. AK Parti binasına Murat Korkut’la (32) birlikte law silahıyla saldıran Muharrem Karataş’ın (35) ise DHKP-C’li eşinin intiharının ardından ruh sağlığının bozuk olduğu öğrenildi. DHKP-C ile Ergenekon bağlantısını kuran şahsın ise örgütün dört kişilik merkez yönetici kadrosunda yer alan Hüseyin Fevzi Tekin olduğu belirtildi.

 

 

CANLI BOMBAYLA GELDİLER

Bakanlığın ek binasına el bombasını atarak kaçan şahsın Hasan Biber, AK Parti binasına saldıranın Muharrem Karataş, ona yardım edenin ise Murat Korkut olduğu anlaşıldı. İstihbarat birimlerince uzun süredir Yunanistan’daki Lavrion kampında bulundukları belirlenen şüphelilerin ABD Büyükelçiliği’ne canlı bomba eylemi gerçekleştiren Ecevit Şanlı’yla birlikte Türkiye giriş yaptıkları öğrenildi. Biber’in Mersin’de arandığı ve Suriye’ye kaçtığı da ortaya çıktı. Murat Korkut ve Muharrem Karataş’ın ise Çorum nüfusuna kayıtlı oldukları, Ankara ve Samsun’da karıştıkları olaylar nedeniyle arandıkları öğrenildi.

 

 

UZUN SÜREDİR SURİYE’DEYDİ

Saldırıları gerçekleştiren şahısların, Türkiye’den çıkış yapmadan önce de ‘Uyuyan terör hücreleri’ adını verdikleri örgütün hücre evlerinde kalarak istihbarat birimlerine yakalanmadıkları anlaşıldı. Eylemcilerin son eyleme kadar herhangi bir yere saldırı girişiminde de bulunmadıkları anlaşıldı. Adalet Bakanlığı ek binasına el bombası atarak kaçan DHKP-C militanı Hasan Biber’in Aralık 2000’de düzenlenen hayata dönüş operasyonu sonrası örgütün bir numaralı hedefi haline gelen dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’a suikast yapacak militan olduğu anlaşıldı. Söz konusu isimlere suikast için eğitim ve talimat alan Hasan Biber’in Suriye’de bulunduğu, siyasi parti ve sendikalarla örgüt arasında bağlantı kuran kişi olduğu ve çok sayıda örgüt üyesini de evinde sakladığı ortaya çıktı.

 

 

Yakalanmamak için konuşmadılar

Eylemi düzenledikleri tespit edilen Muharrem Karataş, Murat Korkut ve Hasan Biber isimli DHKP-C militanlarının eylem emrini aldıktan sonra eylem gününe kadar teknik takibe yakalanmamak için kimseyle telefonla ya da yüz yüze konuşmadıkları ifade edildi.

 

 

MİT’in 104 kişilik listesinden

MOBESE görüntülerine takılan terör örgütü DHKP-C’li Hasan Biber’in siyah kaban giydiği ve deşifre olmamak için bere, şapka, gözlük gibi aksesuarlar takması dikkat çekti. MOBESE kayıtlarında Hasan Biber, Adalet Bakanlığı’nın arkasında kabanının cebinden el bombasını çıkartırken görüntülendi. AK Parti Genel Merkezi’ne law silahıyla saldırı düzenleyen DHKP-C’li Muharrem Karataş, içinde silahı ve DHKC yazılı terör örgütü flaması bulunan siyah çantası omuzunda olduğu şekilde MOBESE kameralarına takıldı. Muharrem Karataş’ın tanınmamak için başına şapka taktığı da görüldü. Her 2 teröristin, MİT Müsteşarlığı tarafından kısa bir süre önce Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderilen 104 kişilik ‘DHKP-C’li albümünde’ yer aldıkları anlaşıldı. MİT Müsteşarlığı’nın eylem yapacak DHKP-C’li teröristler listesinde bulunan iki ismin de arandığı öğrenildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.