Anasayfa > Eğitim > İzmir’de Engellilere Otelcilik Eğitimi Verilecek

22.11.2015 Paz, 14:48

İzmir’de Engellilere Otelcilik Eğitimi Verilecek

Reklam

Çeşme Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, hafif zihinsel engelliler için otelcilik eğitimi verilecek özel bir sınıf açacak. Sınıfın Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıdığını kaydeden okul müdürü Mehmet Dayıoğlu, okullarında açılacak özel sınıf için gerekli başvuruyu yaptıklarını ve başvuruların olumlu sonuçlandığını belirtti. Özel eğitim sınıfında verecekleri eğitimle, hafif zihinsel engelli öğrencileri turizm sektörüne kazandırmaya çalışacaklarını anlatan Dayıoğlu, şöyle konuştu: “Kat hizmetleri dalında eğitim vereceğiz. Servis konusunda eğitim verebilmek için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Milli eğitimin bu konuda müfredatı henüz yok. Vereceğimiz eğitimle, öğrencilerimizi turizm sektöründe rahatlıkla istihdam edilebilecek düzeye getirdikten sonra sektörümüzle işbirliği içerisinde, o öğrencilerimizi turizm sektörüne kazandıracağız” dedi.

KAFE AÇMAYI HEDEFLİYORLAR

Çeşme’de, hafif zihinsel engelli olup otelcilik eğitimi almak isteyen öğrencilerin hepsine kapılarının açık olduğunu vurgulayan Dayıoğlu, şunları söyledi: “Şu an tek eksiğimiz, özel eğitim öğretmeni. Öğretmenimizin bir ay içinde göreve başlayacağını sanıyorum. Özel sınıfımız için Bakanlık onay verdi. Eğitim programlarını hazırladık. Şu an için iki öğrencimizin kaydını aldık. Özel eğitim öğretmenimiz gelir gelmez diğer turizm öğretmenleri ile beraber eğitim vermeye başlayacaklar.”

Ankara ve İstanbul’da olduğu gibi Çeşme’de bir Engelli Kafe açmayı düşündüklerini anlatan Dayıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özel eğitim sınıfımızda eğitim alacak öğrencilerimizin işleteceği bir Engelli Kafe düşüncemiz var. Edremit’te görev yaptığım dönemde üç günlüğüne de olsa gerçekleştirdik. Gerçekten çok güzel işlettiler. Şenlik kapsamında Cafe Engelsiz adı altında hafif zihinsel engelli öğrencilerimiz başarıyla servislerini yaptı. Bunun örnekleri yurdumuzda da var. Yurt dışında ise oldukça fazla var. Çeşme’de neden olmasın?”

ZORUNLULUK VAR

Otellerin, İş Kanunu gereği belli bir sayıda engelli çalıştırma zorunluluğu olduğunu hatırlatan Dayıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Otelcilerimiz, bir engelli çalıştırarak bu zorunluluğu yerine getireceklerine, otelcilik eğitimi almış hafif zihinsel engelli çalıştırarak daha fazla verim alabilecekler. Açacağımız özel eğitim sınıfı bu konseptte Türkiye’de bir ilk olacak. Bir yıldır bu konuda çaba gösteriyoruz. Bakanlık’ta bu konuda bir müfredat olmadığı için geçen yıl gerçekleştiremedik. Bu yıl kat hizmetleri ile ilgili müfredat hazırlandı. Biz de düşüncemizi gerçekleştirmek fırsatını bulduk. Bakanlık onay verdi. Bizim okulumuzun geniş imkanları var. Atölyelerimiz, meslek öğretmenlerimiz, uygulama otelimiz var. Bu imkanlardan hafif zihinsel engelli öğrencilerimiz yararlanarak gerekli eğitimi alacaklar.”

Çeşme Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Dayıoğlu, hayırseverlere seslenerek, hafif zihinsel engelli çocuklara daha iyi şartlarda eğitim verebilmek için, özel eğitim sınıfının mefruşatında yardımcı olmalarını istedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.