Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Kadın Veterinere “Mobbing” İddiası

09.03.2013 Cts, 13:45

Kadın   Veterinere   “Mobbing”   İddiası

Reklam

Erzurum İl Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’nde görevli kadın veteriner hekim E.B.’ye mobbing (psikolojik baskı) yaptığı iddiasıyla Müdür Y.K. hakkında 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi’nde ‘tehdit ve görevi kötüye kullanmak’ suçlarından 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Mobbing ile Mücadele Derneği Başkanı Hüseyin Gün, “İlk kez Valilik bir kamu görevlisi hakkında mobbing yaptığını kabul etti ve bu kişi hakkında kamu davası açılmasına izin verdi” dedi.

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne bağlı Erzurum İl Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’nde görev yapan 33 yaşındaki kadın veteriner hekim E.B., çalıştığı kurumun 51 yaşındaki müdürü Y.K.’nin kendisine 3.5 yıldır mobbing uyguladığı iddiasıyla Valiliğe şikayet dilekçesi verdi. 2009-2012 yıllları arasında 7 kez görev yerinin değiştirildiğine işaret eden E. B., verdiği şikayet dilekçesinde şunları söyledi:

 

 

“Tuvalet ve merdiven karşısı çay ocağından bozma odada, Ü.K. ile unvanımızla bağdaşmayan bir şekilde, işçilerden kalma paramparça koltukla adımızın bile yazılmadığı bir odada bulundurulduk. Bize çay servisi dahi yapmamaları için talimat verildi. Çalışmayan problemli personel gibi gösterilmeye çalışılarak, sürekli ‘onunla konuşma’ diye uyarı yapıldı. Yalnız bırakılmam için çevre uyarıldı. Bu karara uymayan Ü.K. da bu eziyetlerden payını aldı, insanlık dışı bu uygulamalara tahammül edemediği için tayin isteyerek kurumdan ayrıldı. Çocuğumdan çalınan her bir gülücüğün hesabını sormak için son nokta Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi dahi olsa bu şikayetlerimi oraya kadar taşıyacağım.”

Şikayet üzerine inceleme başlatan Valilik İl İdare Kurulu, tanık ifadeleri, belgeleri dikkate alarak şikayetçi E.B.’nin sık sık görevinin değiştirildiğini, her şeyin yazışmaya döküldüğünü, adli ve disiplin soruşturması olduğu, personel arasında farklı inisiyatif kullanıldığı, bu şekilde mobbing yapılması iddialarının subute erdiğinden suç unsuru oluştuğuna kanaat getirildi ve Y.K. hakkında soruşturma izni verdi.

 

 

Soruşturma izni üzerine Laboratuvar Müdürü Y.K. hakkında Erzurum 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi’nde ‘tehdit ve görevi kötüye kullanmak’ suçlarından dava açıldı. Hazırlanan iddianamede, Y.K.’nın müşteki E. B.’ye “Şikayet ettin, eline bir şey geçmedi. Ben buranın amiriyim, istediğimi yaparım” dediği öne sürüldü. Y.K.’nın veteriner hekim E.B.’yi odasına çağırarak “Şikayetlerinden hesap vereceksin, göreceksin gününü” diyerek tehdit ettiği de yer aldı. Y.K.’nin mağdur E. B.’den verilen savunmaları yeterli görmeyerek sürekli savunmalar istediği, bu şekilde müşteki ile sürekli yazışmalar yaparak yıpratmaya çalıştığına değinildi.

 

 

“VALİLİK MOBBİNG YAPANI SAHİPLENMEDİ”

Mobbingde hedef seçilen kişiyi ‘mağdur’, bunu yapan kişiyi ise ‘zorba’ olarak nitelendirdiklerini dikkati çeken Mobbing ile Mücadele Derneği Başkanı Hüseyin Gün, sistematik olarak aşağılama, hakaret, rencide etme, dışlama, görmezden gelme, insan yerine koymama, tehdit etme, zaman zaman fiziksel darp uygulandığını bildirdi. Gün, “Çalışan kadınların sıfatı hemşire, doktor, öğretmen ne olursa olsun psikolojik şiddetten kurtulamıyor. Sadece 8 Mart değil her gün kadınların günü olmalı. Kadına yönelik ekonomik, fiziksel, psikolojik, cinsel şiddeti kınıyorum. Türkiye‘de ilk defa bir Valilik İl İdare Kurulu, bir kamu görevlisi hakkında mobbing yaptığını kabul etti ve hakkında kamu davası açılmasına izin verdi. Bu davanın önemi valiliğin mobbing yaptığı iddia edilen kişiye sahip çıkmamasıdır. Dernek olarak mobbinge uğrayanların yanındayız” dedi.

YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

mehmet

Adalet muhakkak tecelli eder. Korkmadan Kim Olursa Olsun hakkımızı savunmalıyız…

10.03.2013, 17:52
suustuneyaziyazmak

Kamuda veya Özel Sektörde çalışana yapılan psikolojik ve sosyal şiddetin, tacizin (mobbing) temelinde MAĞDURLARA psikolojik, sosyal ve hukuki anlamda destek vererek farkındalık oluşturup kanun karşısında ZORBALARIN hesap vermelerini sağlayacak bir mekanizmanın olamaması yatmaktadır. Ancak bu haber ve haber de ki iddialar gösteriyor ki zorbalar yavaş yavaş kanun karşısına çıkıp hesap vermeye başlamışlardır. Buna müsebbip olan Veteriner Hekim arkadaşımızı tebrik ediyor, dualarımla ve tüm hissiyatımla kendisini yürekten destekliyor bu hukuk savaşında kendisine mutlak başarılar diliyorum. Bundan sonraki yaşamında tüm adaletsizliklerin kendisinden uzak olmasını temenni ediyorum.

12.03.2013, 13:28